Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-11-24 19:28:26 przez eb

"Analogowy wizjoner" w DKF Maciste

Dyskusyjny Klub Filmowy "Maciste" zaprasza wielbicieli kina, fotografii i technik analogowych na spotkanie w dniu 25 listopada (godz. 19.00), podczas którego obejrzymy film "Analogowy wizjoner". Prelekcję do filmu wygłosi wykładowca Akademii Nikona, założyciel pierwszej w Bochni galerii fotografii (Kowalsky Gallery) ceniony fotograf - Michał Korta

Jak często patrzysz na swój telefon? Czy możesz nawet przestać? Czy ty też cierpisz z powodu przeciążenia cyfrowego? Najnowszy film reżysera Jensa Meurera "Analogowy wizjoner" ( org. „Projekt niemożliwy”) ma na celu zaoferowanie nam alternatywnych rozrywek i ponowne nauczenie się ufania naszym zmysłom.

Dr Florian „Doc” Kaps to ekscentryczny wiedeński biolog, który od zawsze zafascynowany był analogowymi nośnikami obrazu i dźwięku. Gdy w 2008 roku, w rok po pojawieniu się na rynku pierwszego iPhone’a, ostatniej fabryce Polaroida w Enschede w Niderlandach groziła rozbiórka, postanowił zebrać 180 000 euro potrzebnych do jej odkupienia, żeby uratować ją od upadku. Początkowo nie mógł używać nazwy Polaroid, więc nazwał swoją firmę Impossible i otworzył biuro w Berlinie, gdzie zatrudnił grupę kreatywnych cyfrowych zapaleńców. Marzenie na przywrócenie popularności Polaroida było trudne do spełnienia, bo formuła polaroidowego filmu została utracona. Nie było chemikaliów potrzebnych do jego produkcji i w ten sposób rozpoczął się proces jego ponownego odkrywania.

Doc okazał się wizjonerem, ale nie był zbyt przedsiębiorczy. Gdy na horyzoncie pojawił się polski fotograf osadzony w Nowym Jorku Oskar Smołokowski wraz z ojcem-multimilionerem Wiaczesławem Smołokowskim, Doc musiał opuścić założoną przez siebie firmę, dzieląc los Steve’a Jobsa (cytowanego w filmie kilka razy).
Film dokumentuje działalność Doca i innych pasjonatów analogowej rewolucji. Poznajemy jej technologię i zaplecze: telefony stacjonarne, odtwarzacze płyt i prasy drukarskie. I oczywiście wiele ciekawych polaroidowych zdjęć: od Andy Warhola po Lady Gagę. Film, kręcony przez sześć lat na taśmie 35 mm, z pełną partyturą orkiestrową nagraną na żywo bezpośrednio na płytę winylową, pokazuje, że w epoce cyfrowej Polaroid jest alternatywną rozrywką, ale także szansą na ponowne zaufanie naszym zmysłom.

ANALOGOWY WIZJONER /2020/
25 listopada/czwartek/ 2021, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury
Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.