Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-08-20 22:28:37 przez system

Artystyczny spacer po Bochni

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bochni, by na moment oderwali się od codziennych spraw i podążając mapą Outings spojrzeli na nasze miasto z zupełnie innej perspektywy. Pomysłodawcy projektu chcieli pokazać dzieła malarzy polskich i bocheńskich w nowej przestrzeni i nowym kontekście oddając ducha idei twórcy Outings.

"Outings jest o pięknie i o emocjach, nie o wiedzy. Wiedza często jest powodem, dla którego niektórzy ludzie omijają muzea. Czują, że nie wiedzą, więc myślą, że to nie dla nich. Ale piękno i emocje są dla każdego - i tym właśnie jest Outings" - Julien De Casabianca

Outings - to projekt sztuki ulicznej francuskiego artysty Juliena De Casabianca. Przeniósł on znane dzieła sztuki, które na co dzień można spotkać tylko w muzeach, na mury największych miast świata tj. Londyn, Paryż, Nowy York, Hamburg czy Barcelona. Ze względu na łatwość realizacji tej formy sztuki, Julien de Casabianca uczynił z Outings światowy projekt partycypacyjny, do którego może przyłączyć się każdy.

Dlatego Outings stało się jednym z wydarzeń projektu Art & Salt dzięki staraniom Stowarzyszenia "Kotłownia".

W wielu miejscach Bochni - kamienicach, starych murach i elewacjach - można na nowo odkryć obrazy namalowane przez najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa bocheńskiego i polskiego, których oryginały znajdują się w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Data "otwarcia" tej niecodziennej wystawy - 13 sierpnia – upamiętnia 157 rocznicę urodzin bocheńskiego malarza, pisarza i historyka sztuki - Ludwika Stasiaka.

Cała akcja mogła być zrealizowana dzięki wsparciu 39 osób w akcji crowdfundingowej w serwisie wspieramkulture.pl (wcześniej pod nazwą Street Art & Salt) oraz dofinansowaniu ze środków budżetowych Gminy Miasta Bochnia.

Niemałą rolę w projekcie odegrali także wolontariusze dlatego do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wsparli ten projekt serdecznie i gorąco dziękujemy.!!

Mapa projektu Outings Bochnia 2015 znajduje się TUTAJ