Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-09-12 16:20:32 przez system

"Baby Bump" Kuby Czekaja w DKF Maciste

15 września o godz. 19.00 DKF Maciste zaprasza na pierwsze po wakacjach spotkanie klubowe. Zobaczymy jeden z najbardziej oryginalnych polskich filmów ostatnich miesięcy - "Baby Bump".

Reżyser - Jakub Czekaj gościł w bocheńskim DKF-ie w marcu 2012 r. przy okazji projekcji jego filmów: ''Ciemnego pokoju nie trzeba się bać'' (2009) oraz ''Twist & Blood'' (2010).

"Baby Bump" jest pełnometrażowym debiutem Kuby Czekaja, wyróżnionym choćby na Festiwalu w Wenecji, zdaniem amerykańskiej krytyki łaczącym wyobraźnię Davida Lyncha i Walta Disneya w jednym.
To film „Przekraczający granice kina niezwykły filmowy komiks”, który „chwyci cię od samego początku i nie puści już do końca”. Dziki, punkowy, niepoprawny!

Projekcję filmu poprzedzi wstęp dr. Macieja Stroińskiego.

Przeglądasz czasem album rodzinny? Uśmiechnięte twarze z dzieciństwa w pełnym słońcu, szczęście i sielanka... A pamiętasz też pierwszy plan zgładzenia rodziców? Regularną wojnę z kumplami w szkole, zdziwienie i strach, bo twoje ciało nagle zaczęło się zmieniać? Tego nie znajdziesz na rodzinnych fotografiach. Historia Mickiego Housa skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Każdy to przeżył i ma swoje za uszami.

Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata. Nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i w tej do tej pory najważniejszej - z własną matką. Ucieka w świat swoich fantazji – okrutną baśń. Tam wszystko urasta do rangi spraw ostatecznych. „Baby Bump” to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. "Baby Bump" też nie.
/reżyser/

Jakub Czekaj
Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011). Uhonorowany „Talentem Trójki” – przyznawanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, nagrodą „Warto” – przyznawaną przez Gazetę Wyborczą oraz „Gwarancją Kultury'” – przyznawaną przez TVP Kultura. Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” i „Twist & Blood”. Finalista programu Biennale Collage Cinema 2015, odbywającego się w ramach weneckiego Biennale. Twórca filmowego dyptyku – filmów fabularnych: „Baby Bump” oraz „Królewicz Olch”.
Nominowany do Paszportów Polityki w 2015 roku za film „Baby Bump”.

Baby Bump (2015)
Gatunek: komediodramat
15 września /czwartek/ 2016, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF