Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-20 12:40:36 przez system

Biblioteka: bocheńskie odkrywanie Meksyku

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Polsko-Meksykańskie Stowarzyszenie Kulturalne Bocian&Nopal zapraszają wszystkich zainteresowanych na bocheńskie odkrywanie Meksyku, w którym pomogą nam dr Maja Zawierzeniec i Daniel Torres Díaz – dn. 24 października 2015 o godz. 16.00 w sali klubu Biblioteki.

Meksyk to największy kraj Hispanoameryki, o ogromnym zróżnicowaniu etniczno-kulturowym i dynamicznym rozwoju gospodarczym. Mimo swojej ogromnej roli na kontynencie amerykańskim w Polsce znany z fragmentarycznie przekazywanych informacji o charakterze turystycznym.

Zapraszamy Państwa na wspólne odkrywanie Meksyku. Historię tego fascynującego kraju przybliży dr Maja Zawierzeniec z Polsko-Meksykańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Bocian&Nopal. Natomiast po wykładzie będzie można wysłuchać koncertu muzyki klasycznej i meksykańskiej w wykonaniu młodego meksykańskiego pianisty Daniela Torresa Díaza.
Maja Zawierzeniec, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz Instytutu Studiów Europejskich UW, jest wykładowczynią z dziedziny studiów latynoamerykanistycznych m.in. w Wszechnicy Polskiej, Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.

Od wielu lat prowadzi zajęcia e-learningowe w ramach Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW, w tym jedne z pierwszych w Polsce zajęć on-line na temat kultury, literatury i historii Meksyku i Ameryki Łacińskiej. Meksykańskie Stany Zjednoczone odwiedziła kilkanaście razy a zafascynowanie tym krajem spowodowało, że założyła Polsko-Meksykańskie Stowarzyszenie Kulturalne Bocian & Nopal, którym kieruje. Fascynuje ją literatura latynoamerykańska (zwłaszcza literatura meksykańska tworzona przez kobiety) oraz sztuka latynoamerykańska (przede wszystkim sztuka meksykańska XX w.) Jest trenerką młodych nauczycieli języków obcych, lektorką języków obcych, tłumaczką i poliglotką. Amatorsko zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych i krótkich etiud filmowych.

Daniel Torres Díaz urodził się w Mieście Meksyk, zaś muzykę studiował w Conservatorio de las Rosas w Morelii, jednej z najważniejszych akademii muzycznych kraju, z takimi pedagogami jak Nika Jonicenoka (Litwa) czy Alexander Pashkov (Rosja). Warsztat muzyczny doskonalił pod okiem wybitnych nauczycieli z całego świata i uczestnik najważniejszych meksykańskich festiwali: m.in. w Guanajuato, Pátzcuaro, Puebli, Meridzie, Mexicali. Wziął udział m.in. w International Chopin Festival w Nałęczowie. W Meksyku koncertował m.in. w Pátzcuaro, Toluce, Méridzie, Puebli. W Polsce występował m.in. w Lublinie, Starogardzie Gdańskim oraz Nowym Sączu. Aktualnie przygotowuje się do kontynuowania edukacji muzycznej w Europie.