Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-09-24 20:35:50 przez system

Biblioteka: spotkanie z Hansem Bollingerem

Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia Saarlouis, Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na spotkanie z Hansem Bollingerem autorem książki "W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną", 27 września 2018 r. o godz. 17.00 w sali klubu Biblioteki.

Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia Saarlouis działa w naszym mieście od 2005 r. pracując na rzecz rozwijania współpracy mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Landkreis Saarlouis. Realizuje projekty partnerskie w dziedzinie kultury, edukacji, turystyki i rekreacji. Współpracuje z siostrzaną organizacją w Niemczech. W swojej misji podkreśla : „Angażujemy mieszkańców Bochni i Saarlouis do dialogu i do odkrywania wspólnych wartości, aby przyczyniać się do partnerstwa powiatów i pożytku społecznego”. W maja bieżącego roku partnerskie Stowarzyszenie w Saarlouis zorganizowało wieczór autorski Hansa Bollingera. Podobny wieczór odbędzie się 27 września w Bochni. Hans Bollinger - pedagog, muzyk, dyrektor szkoły, pieśniarz ludowy, podróżuje od 40 lat po Polsce.

Od roku 1976 jest w związku małżeńskim z Polką ze Śląska, zna wiele regionów Polski, w tym kilka polskich rezerwatów przyrody. Mieszka w Kraju Saary, gdzie od 20 lat koordynuje trójstronny projekt pt. „Begegnungen an der Grenze - Rencontres ŕ la frontičre – Spotkania na granicy“, w ramach którego prowadzi współpracę z Polską i Francją.
W ostatnich dziesięciu latach był dyrektorem ekologicznej szkoły Spohns Haus, gdzie zrealizował liczne niemiecko-polsko-ukraińskie spotkania dla uczniów.

W Kraju Saary działa Towarzystwo Niemiecko-Polskie, w którym pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.
Hans Bollinger za namową przyjaciół opisał i opublikował swoje przeżycia z podróży po Polsce w książce pt: „W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną". Swe spotkania z ludźmi, historią Polski i jej krajobrazami autor opisuje z sentymentem, z humorem, żartobliwie, niekiedy trzymając w napięciu, z szacunkiem dla kultury i historii kraju. W zamyśle autora, jego książka o Polsce jest hołdem dla kraju, jego mieszkańców i krajobrazów. Zauważa, że Polska to kraj, który musiał przeżyć trzy rozbiory, kraj praktycznie wymazany z mapy, który był jak ,,piłka“ odbijana między wschodem a zachodem a jednak jego mieszkańcy zawsze go na nowo wskrzeszali walcząc o wolność i zachowanie jego tożsamości.

Na okładce polskiego wydania książki możemy przeczytać: "Gdzie leży Polska? – można by zapytać. "Polska nie leży, Polska pracuje!" Chyba bardziej trafnie, niż słowami Doroty Simonides, nie można opisać tego, co Hans Bollinger zanotował o Polsce, podczas swoich niezliczonych podróży po naszym kraju, na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. Z tej emocjonalnej momentami relacji ze spotkania z Polską i jej mieszkańcami, wyłania się nie tylko prawdziwy obraz zmian, które przeobraziły Polskę w nowoczesny europejski kraj, ale także fascynujący opis spotkań autora z prostymi ludźmi, które sprawiły, że Niemiec z dalekiego Kraju Saary zaczął zupełnie inaczej postrzegać nas Polaków, świadomych Europejczyków, którzy niezależnie od trudnej niekiedy historii, próbowali i wciąż próbują w zmieniających się warunkach odnaleźć osobiste szczęście”.

Swoje wieczory autorskie Hans Bollingera uatrakcyjnia pieśniami i grą na gitarze. Podczas spotkaniem będzie można zakupić promowaną książkę w oryginale (języku niemieckim) i w tłumaczeniu na język polski. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 27 września 2018 r. o godz. 17.00 do sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5, wstęp wolny.

Foto z www.pwsz.krosno.pl/