Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-16 14:01:03 przez system

Biblioteka zaprasza w podróż po Azji

W ramach cyklu „Bochniacy z pasją XII” Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Olesińskim „Jedź i jedz – motocyklem po Azji Południowo –Wschodniej”– we wtorek 21 kwietnia o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Sławomir Olesiński – rocznik 1988, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni oraz Politechniki Krakowskiej. To człowiek wielu pasji: narciarstwa, żeglarstwa, motocykli, podróżowania i poznawania innych kultur.
O sobie, swoich podróżach, zainteresowaniach i fascynacjach mówi: „Aktualnie poszukuję swego miejsca na Ziemi oraz próbuję wykorzystać okazje pojawiające się w moim życiu. Podczas pobytu w Bochni wolne chwile spędzam z rodziną albo w garażu dopieszczając motocykle do sezonu czy planując kolejny wyjazd.

Pomysł na wyprawę do Azji zrodził się w połowie 2013 roku, a 2 stycznia 2014 wysiadałem z samolotu w Mumbaju. Po 3 i pół miesiącach w Indiach i Nepalu, poleganiu na transporcie lokalnym zdecydowałem się na zakup własnego motocykla w Malezji i kontynuowanie podróży do Tajlandii, Laosu i Kambodży. Będąc już niezależnym miałem możliwość dojechania tam, gdzie większość turystów nie dojeżdża, przejechania dróg zaliczanych do najniebezpieczniejszych na świecie i spróbowania przysmaków lokalnej kuchni.

Jazda na motocyklu, dla jednych wariactwo, dla innych sposób na życie czy ucieczka od codziennych problemów. Dla mnie to uczucie wolności i niezależności, które pozwala mi na obcowanie z otaczającym nas światem. To nie tylko wiatr we włosach, ale przede wszystkim zapachy miejsc, hałas miast, magia krajobrazów i uśmiechy mijanych podczas jazdy ludzi, które powodują, że taki sposób podróżowania jest niesamowity.

Jedzenie. Niby tak codzienne, powszechne, ale jednak cały czas poszukujemy nowych smaków i potraw. Kuchnia azjatycka kusi ilością używanych przypraw, świeżością składników, nieznanymi u nas warzywami czy owocami. Podczas każdego dnia podróży poszukiwałem lokalnych potraw, typowych dla regionu czy miasta. Dzięki połączeniu niesamowitej kuchni, przyjaznych ludzi, wyjątkowych miejsc i możliwości dojechania tam gdzie większość turystów nie zagląda przeżyłem 6 najciekawszych miesięcy w moim życiu.”

Aby dowiedzieć się więcej o półrocznej podróży bohatera spotkania po Azji Południowo-Wschodniej, poznać odwiedzane zakątki, azjatyckie smaki, obejrzeć zdjęcia z tych nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc a może posłuchać praktycznych rad jak zorganizować motocyklową wyprawę,