Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-27 23:46:20 przez system

Bocheński Tydzień Fotografii 6-12 lipca

Mamy pełny program

Bocheński Tydzień Fotografii zbliża się wielkimi krokami. Zapisy na warsztaty zostały przedłużone, ujawniono natomiast pełny program imprezy, która czeka nas w drugim tygodniu lipca. Całe wydarzenie zostało objęte patronatem portalu Szeroki Kadr oraz Akademii Nikona.

Warsztaty fotograficzno-filmowe to z pewnością najbardziej intrygujący punkt tegorocznych wydarzeń, towarzyszących Galerii Bezdomnej. Praktyczne spotkania z twórcami to najlepsza forma rozwoju. W małych grupach poznać można będzie fotografię studyjną od strony technicznej i praktycznej podczas zajęć z modelką, czy zobaczyć specyfikę pracy fotografa dokumentalnego od kuchni. W warsztatach filmowych padną podpowiedzi, o czym należy pamiętać podczas kręcenia, czy jak urozmaicić historię w montażu. Zapisy na warsztaty zostały przedłużone do 1 lipca, tak aby informacja o nich dotarła do jak największej liczby chętnych.

Dodatkowo Kopalnia Soli otworzyła swoje korytarze, gdzie przy użyciu statywu, lampy błyskowej i latarki można tworzyć nieco bajkowy świat podczas pleneru fotograficznego.
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 lipca.

Szczegóły na temat zapisów można znaleźć pod adresem http://www.artandsalt.pl/galeria-bezdomna-bochnia-ruszaja-zapisy-na-warsztaty/

Oprócz części praktycznej, swoją wiedzę będzie można pogłębiać podczas spotkań z fotografami, które odbędą się w Klubie Mała Czarna. Posłuchać będzie można opowieści Tomasza Kulbowskiego, który zajmuje się fotografią uliczną, jest pomysłodawcą wystawy Eastreet, spotkać Adama Kokota, który swój obiektyw kieruje głównie w stronę przygody i akcji oraz zobaczyć wystawę Jakuba Popiela pt. „O Uważności”.

Tradycyjnie trzeci rok z rzędu w dniach 10-12 lipca pojawi się w naszym mieście Galeria Bezdomna. Po raz kolejny na miejsce wystawy wybrany został budynek byłego pogotowia przy ul. Konstytucji 3 Maja 21.

W stosunku do zeszłego roku wprowadzone zostaną dwie zmiany. Pierwsza z nich to brak sali kinowej – pomieszczenie to zostanie oddane w pełni dla chcących zawiesić tam swoje prace fotografów.

Druga zmiana to rezerwacja jednej ze ścian dla...wszystkich! Galeria Bezdomna Bochnia organizuje akcje „Pokaż swój telefon”. - Zachęcamy każdego, kto planuje odwiedzić Galerię Bezdomną do zabrania ze sobą jednego zdjęcia, wykonanego telefonem komórkowym w formacie 10x15cm i przyklejenie go na zbiorczą ścianę. Może to być zdjęcie dowolne – ciekawa przygoda, selfie, zdjęcie kota, jedzenie, górski pejzaż, chwila czułości, zdjęcie napisu na murze. Im nas więcej, tym lepiej! Stwórzmy wielką mozaikę zdjęć pokazującą fragmenty życia bochniaków – mówi jeden z organizatorów Galerii, Grzegorz Stodony

Dla chętnych do pokazania swoich zdjęć są dobre informacje. Studio Akces oraz Foto Atelier Famielec przygotowali dla fanów fotografii specjalne zniżki w związku z Galerią Bezdomną.

Studio Akces – odbitki na piance (w cenie jest wydruk na folii matowej, pianka, plus docięcie i przyklejenie):
35x50 cm - 20 zł
50x70cm - 35 zł
70x100 cm - 60 zł
100x140 cm - 100 zł

Foto Atelier Famielec – klasyczne odbitki fotograficzne
15x21 1,20 zł,
15x30 2 zł,
18x24 2,50 zł,
20x30 3 zł,
25x30 5 zł,
25x38 7 zł.
do czwartku (9 lipca) w samo południe można zamawiać odbitki:
30x40 11 zł,
30x45 12 zł
30x60 14 zł
które będą przygotowane na piątek rano. Te można dostarczyć do zakładu na nośniku lub przesłać mailem.

Partnerami projektu są: Galeria Bocheńska, Studio Akces oraz Black Light Studio

Galerię wspierają: Kropidłowscy Ubezpieczenia, Art&Salt, Studio Indygo, Miejski Dom Kultury w Bochni, Kopalnia Soli Bochnia, Music Cook, Mała Czarna, Starostwo Powiatowe, Miasto Bochnia.

Program Bocheńskiego Tygodnia Fotografii:
6 lipca, poniedziałek
16:00 Warsztaty fotografii dokumentalnej, prowadzący: Michał Korta
19:00 Spotkanie: Tomasz Kulbowski, fotografia uliczna – Klub Mała Czarna

7 lipca, wtorek
12:00 Warsztaty filmowe, „jak myśleć montażem podczas kręcenia, prowadzący: Aleksander Kropidłowski

8 lipca, środa
11:00 Warsztaty fotografii studyjnej, prowadzący: Danuta Słowik, Grzegorz Stodolny
19:00 Otwarcie wystawy Jakuba Popiela „O Uważności” - Klub Mała Czarna

9 lipca, czwartek
9:00 Plener fotograficzny - Kopalni Soli w Bochni
19:00 Spotkanie: Adam Kokot, fotografia przygodowa – Klub Mała Czarna

10 lipca, piątek
Galeria Bezdomna Bochnia- Stare Pogotowie, ul. Konstytucji 3 Maja 21
12:00 Otwarcie drzwi - Rozpoczęcie wieszania prac
18:00 Wernisaż Galerii Bezdomnej
21:30 AfterParty – Klub Mała Czarna

11 lipca, sobota
10:00 – 19:00 Galeria Bezdomna

12 lipca, niedziela
10:00 – 19:00 Galeria Bezdomna
19:00 – 20:00 ściąganie prac

Opis Galerii Bezdomnej

Galeria Bezdomna. Bochnia, ul. Konstytucji 3 Maja 21 (budynek starego pogotowia)
Galeria Bezdomna to spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne z udziałem każdego chętnego, który chce pokazać swoje prace w miejscach udostępnianych na ten cel. Ta nietypowa forma wystawy podczas swojej drugiej bocheńskiej edycji zgromadziła 45 wystawiających, którzy zaprezentowali 850 odwiedzającym 509 zdjęć. Z racji rosnącej popularności imprezy w tym roku oprócz samej ogólnodostępnej galerii zorganizowane zostały wydarzenia towarzyszące – warsztaty fotograficzne, spotkania z twórcami oraz otwarcie wystaw indywidualnych. Całość tworzy Bocheński Tydzień Fotografii, który wpisuje się w projekt Art & Salt. Patronat nad imprezą objął portal Szeroki Kadr oraz Akademia Nikona.

Danuta Słowik, Grzegorz Stodolny – fotografia studyjna
Warsztaty będą skupiały się na fotografii studyjnej od strony technicznej i praktycznej. Przedstawiona zostanie cała praca nad sesją – od omawiania podstawowych założeń stylistycznych przez pracę z modelką i wizażystką, ustawianie światła błyskowego, po finalny efekt.

Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach proszeni są o przesłanie 5 zdjęć (72 dpi, 1000px) na adres: galeriabezdomnabochnia@gmail.com, wpisując w temacie „warsztaty fotografii studyjnej”.
Zgłoszenia przyjmowane są do 1 lipca 2015 r.

Aleksander Kropidłowski – Jak myśleć montażem podczas kręcenia

Kluczem do stworzenia wciągającego filmu jest odpowiedni montaż. Jednak żeby dobrze zmontować materiał filmowy, potrzebujemy odpowiednio przygotowanych ujęć. O czym należy pamiętać podczas kręcenia? Jak urozmaicić historię w montażu? Alek przedstawi swoje tips & tricks.
Warsztaty kierowane są do osób początkujących. Chętni do udziału w warsztatach proszeni są o przesłanie linków do zaprezentowania swojej twórczości na adres: galeriabezdomnabochnia@gmail.com, wpisując w temacie „warsztaty filmowe”.
Zgłoszenia przyjmowane są do 1 lipca 2015 r.

Michał Korta – fotografia dokumentalna, reportaż
Warsztaty mają na celu pokazanie pracy fotografa dokumentalisty. Jak dobrać formę do treści? Ile zdjęć powinno być w dobrym fotoreportażu? Dlaczego warto wkładać energię w projekty długoterminowe? Uczestnicy warsztatów zajmą się edycją i selekcją zdjęć.

Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach uprazsa się o przesłanie serii 3 powiązanych zdjęć (72 dpi, 1000px) oraz krótkiego tekstu, dotyczącego proponowanego projektu na adres: galeriabezdomnabochnia@gmail.com, wpisując w temacie „warsztaty fotografii dokumentalnej”.
Zgłoszenia przyjmowane są do 1 lipca 2015 r.

Plener fotograficzny / Grzegorz Stodolny – malowanie światłem
Malowanie światłem to z pewnością typ fotografii, którego warto spróbować. Przy użyciu statywu, lampy błyskowej i latarki można tworzyć nieco bajkowy świat. Do dyspozycji uczestników pleneru udostępnione zostaną korytarze bocheńskiej Kopalni Soli - trasa historyczna, Końska Droga i przeprawa łodzią.

Chętni do wzięcia udziału w warsztatach mają jedno proste zadanie - należy wykonać zdjęcie na długim czasie naświetlania i podesłać je na adres: galeriabezdomnabochnia@gmail.com (dłuższy bok 1000px), wpisując w temacie „plener fotograficzny w kopalni”.
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 lipca.
Do wzięcia udziału w plenerze niezbędne jest posiadanie statywu, oraz aparatu z możliwością długich czasów naświetlania (30 sekund, najlepiej tryb B).

Spotkanie / Tomasz Kulbowski - fotografia uliczna
Zawodowo zajmuje się fotografią reportażową i dokumentalną. Osobiście poświęcony fotografii ulicznej. Wielokrotnie prezentował swoje prace online oraz w magazynach drukowanych na całym świecie. Laureat wielu nagród, i konkursów. Pomysłodawca i dyrektor wystawy Eastreet. Członek jury konkursu Leica Street Photo.

Spotkanie / Adam Kokot – fotografia przygodowa
Fotografuje wspinanie oraz inne dyscypliny extreme. Laureat i finalista wielu prestiżowych konkursów fotograficznych m.in RedBull Illume, Memorial Maria Luisa, WKF National Geographic, Grand Press Photo.

Wystawa / Jakub Popiel – O Uważności
Tytułowa uważność jest pojęciem zaczerpniętym z buddyzmu, które oznacza świadomość chwili obecnej. Ma ona miejsce tu i teraz. Jest postrzeganiem tego, co wydarza się właśnie w obecnej chwili. Zawsze pozostaje w teraźniejszości, unosząc się ponad strumieniem mijającego czasu.

Linki promujące wydarzenie:
https://www.youtube.com/watch?v=NK1Degc0B08
https://www.youtube.com/watch?v=7IDU9iyANkc&feature=youtu.be

Film w zeszłego roku:
https://www.youtube.com/watch?v=rco8W3qbx5M