Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-10-13 01:35:34 przez system

Bocheńskie legendy - nie tylko dla dzieci

Oddział dla Dzieci i Młodzieży bocheńskiej Biblioteki wspólnie z Uzdrowiskiem Kopalnia Soli Bochnia zaprasza w środę 15 października o godz. 10.00 i 11.30 najmłodszych czytelników do sali klubu ul. Mickiewicza 5 na spotkanie z krakowska pisarką Ewa Stadtmüller, która będzie promować swoją najnowszą książkę ?Legendy Bocheńskie?.

Publikacja ta ukazała się w Wydawnictwie Skrzat na zamówienie bocheńskiego Uzdrowiska Kopalni Soli. Książkę zilustrował Kazimierz Wasilewski.
Legendami bocheńskimi, od wieków obecnymi w tradycji naszego miasta, w latach 80-tych zainteresowała się Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa, umieszczając kilka z nich w swej książce "Saga o białym krysztale". Najwięcej legend spisała i opublikowała mieszkająca w Bochni polonistka Zofia Wiśniewska. Ewa Stadtmüller utrwaliła cztery najpopularniejsze i najpiękniejsze legendy związane ze św. Kingą, kopalnianymi skrzatami, skarbnikiem i Królem Kazimierzem. Książka ma zachęcić najmłodszych czytelników do poznania lokalnej tradycji oraz pięknych i tajemniczych komór wiekowej bocheńskiej kopalni soli.

Twórczość Ewy Stadtmüller jest dobrze znana najmłodszym bocheńskim czytelnikom. Zadebiutowała w 1992 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę". Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Jej dorobek literaki jest bardzo różnorodny, spod jej pióra wyszły m.in.: bajki dla dzieci, legendy polskie, książeczki edukacyjne, zbiory zabawnych wierszyków, zbiory zagadek, piosenek oraz propozycji zabaw i zajęć edukacyjnych. Z Elżbietą Zechenter — Spławińską wydała "Ilustrowany leksykon dla najmłodszych" obejmujący ponad 1000 haseł opracowanych w formie krótkich opowiadań. Wraz z Anną Chachulską napisała przewodnik "Kraków i okolice" przeznaczony dla całej rodziny, zawierający krakowskie legendy, ciekawostki, zagadki o sławnych mieszkańcach oraz fachowe informacje o kulturze i sztuce królewskiego grodu oraz "Zakopane i okolice". Ostatnio opublikowała: "Kocie opowieści", "Legenda o Świętej Lipce", "Zagubiona owieczka" oraz "Legendy Bocheńskie".
Ewa Stadtmüller będzie gościć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny, tym razem promując swoją "bocheńską" książkę. W czasie spotkania będzie można zakupić "Legendy Bocheńskie" i zdobyć autograf pisarki.