Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-11-02 10:42:00 przez system

Cały rok po cmentarzu - 230 lat bocheńskiej nekropoli

Cmentarz bocheński przy ul. Orackiej jest jedną z najstarszych nekropolii pozakościelnych na ziemiach polskich – zarówno Cmentarz Powązkowski, jak i Rakowicki powstały później! Poświęcony został przez miejscowego proboszcza Marcina Drygalskiego 5 listopada 1787 roku, zatem w tym roku mija właśnie 230 lat od tamtego wydarzenia – piszą miłośnicy starej Bochni.

/media/data/upload/Listopad/2017/C-021a.JPGZ tej okazji Muzeum im. Stanisława Fischera proponuje comiesięczne spacery po cmentarzu, które będą odbywać się różnymi trasami „tematycznymi”. Umożliwią one systematyczne i stopniowe poznawanie biografii ludzi, którzy za życia tworzyli historię i kulturę miasta, działali w wielu miejscowych instytucjach, zasłużyli się na rozmaitych polach aktywności, a także podejmowali rozmaite działania poza Bochnią. Proponowane spacery stanowią kontynuację rozpoczętej już kilkanaście lat temu tradycji – odwiedzania grobów zasłużonych bochnian oraz grobów ilustrujących na różne sposoby dzieje samej nekropolii. Pierwsze spotkanie zorganizowane przez Krąg Miłośników Dawnej Bochni będzie nawiązywało do obchodzonego w tym roku jubileuszu Gimnazjum i Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego. Cały comiesięczny cykl spotkań obywać się będzie pod hasłem: dzieje Cmentarza Komunalnego przy ulicy Orackiej, w 230. rocznicę jego założenia.

Spacer pierwszy: Groby nauczycieli Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni odbędzie się w niedzielę, 5 listopada 2017 roku o godzinie 12.00. Spotykanie przy głównej bramie wejściowej na cmentarz, od ulicy Orackiej.