Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-01 14:53:44 przez system

Ceramiczne Dialogi w Plastyku

Od 2001 roku w wiśnickim Plastyku odbywają się cyklicznie Ogólnopolskie Plenery Ceramiczne dla Nauczycieli Szkół Plastycznych Ceramiczne Dialogi. Organizowane we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, początkowo corocznie, ostatnio w rytmie co dwa lata, zgromadziły liczne grono uczestników. Niektórzy artyści odwiedzili Wiśnicz raz, inni wracali doń wielokrotnie.

W roku 2015 na jedenastej już edycji pleneru spotkało się czternaścioro artystów z różnych regionów Polski, w tym jedenaścioro nauczycieli ze szkół plastycznych. Wakacyjny termin pleneru pozwolił na realizację własnych kreacji artystycznych, które ze względu na specyfikę ceramiki, jak i tok działań szkolnych nie zawsze można realizować podczas roku szkolnego.

Walorem wiśnickiego Plastyka są liczne pracownie ceramiczne z pełnym wyposażeniem, duże gabarytowo piece do wypału, możliwość korzystania z pieców plenerowych oraz zlokalizowany w zespole budynków internat, zapewniający noclegi i wyżywienie. Nie mniej ważny jest sam Wiśnicz, urokliwe miasteczko pełne pamiątek historii, wtulone w Pogórze Wiśnicko-Lipnickie.

Artyści goszczący w Wiśniczu to osoby o różnym doświadczeniu. Jedni to debiutanci, stawiający pierwsze kroki w materii ceramiki, inni to twórcy z dużym doświadczeniem. Plener stworzył im doskonałe warunki do twórczej konfrontacji i wymiany doświadczeń.
Nadal aktualny jest komentarz zmarłej w 2013 roku Krystyny Jarczewskiej,
wieloletniego komisarza plenerów: "Mury pracowni ceramicznych wiśnickiego liceum pulsowały życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Raz po raz chwile ciszy i skupienia ożywiały dyskusje, konsultacje, towarzyskie rozwiązywanie merytorycznych problemów".

Podsumowaniem dwutygodniowych działań był piknik Glina i żar ognia. W jego trakcie uczestnikom pleneru dyrektor Elżbieta Kucybała wręczyła stosowne zaświadczenia, potwierdzające udział w plenerze.

Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć prace oraz posłuchać autoprezentacji. Wędrówka po pracowniach była atrakcją nie tylko dla gości, ale również autorów, którzy pochłonięci pracą nie zawsze mogli obserwować poczynania koleżanek i kolegów.

Aktualnie prace wszystkich artystów biorących udział w Ceramicznych Dialogach 2015 można oglądać w Galerii Chełm w godzinach otwarcia placówki tj. od wtorku do piątku między 11:00 a 14:45 oraz w soboty od 11:00 do 19:00. Istnieje również możliwość indywidualnego umówienia się na zwiedzanie wystawy po wczesniejszym umówieniui telefonicznie.

Finisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 19 marca o godz. 17:00 w Galerii w Chełmie, k. Bochni.

Barbara Szota - Rekieć, wicedyrektor ds. artystycznych
Henryk Kopańczyk, komisarz pleneru