Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-08-11 15:24:41 przez system

Cerekiew: festyn z okazji 690-lecia

Co roku o tej porze odbywa się dwudniowy odpust i festyn w Cerekwi, najbardziej na północ wysuniętym sołectwie Gminy Bochnia. Zwykle przypada w okolicach imienin Wawrzyńca, bowiem święty Wawrzyniec jest właśnie patronem Cerekwi i całej parafii. W tym roku festyn będzie wzbogacony o obchody 690-lecia wioski.

A właściwie pierwszej, pisemnej wzmianki o Cerekwi na rachunku za świętopietrze w roku 1326. Wieś występuje tam jako Sanctus Laurentius, czyli św. Wawrzyniec właśnie. Warto dodać, że ówczesna parafia św. Wawrzyńca była ogromna: sięgała od dzisiejszych terenów Nowego Brzeska na północy aż po Rzezawę, a niektóre źródła podają, że nawet po Wojnicz.

Z okazji tej pięknej rocznicy młodsi i starsi cerekwianie przygotowali występy artystyczne. Będą wiersze i piosenki, będą fragmenty Kroniki Cerekiewskiej, będzie wreszcie konkurs strojów historycznych. Nie zabraknie pamiątkowych koszulek, z napisem, jakże by inaczej! "Lubię Cerekiew", a dla kolekcjonerów przygotowano pamiątkowe monety. Wydano też folder prezentujący wioskę. Będą stragany z watą cukrową, lodami i balonikami. Odbędzie się też degustacja darmowych pasztecików z barszczem.

Wieczorem zacznie się zabawa taneczna, do której zagra zespół Refleks. Bufet obficie zaopatrzony!

Drugi dzień festynu to przede wszystkim turniej piłkarski. Tradycyjnie rozgrywali go Cerekwianie z Bessowianami (gospodarze zwykle kurtuazyjnie przegrywali). Ale w tym roku Bessowian może być zbyt mało aby skompletować drużynę. Tak, że czeka nas niespodzianka....

Po południu znów będzie zabawa taneczna przy żywej muzyce. Kto nie ma pomysłu na ciekawy weekend tego Cerekwianie serdecznie zapraszają!

eb