Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-09-15 09:13:05 przez system

Chłopomania na płótnie

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. W najbliższy czwartek, 18 września Agnieszka Truś-Bakalarz opowie o wizerunkach chłopów, utrwalonych na płótnie przez polskich malarzy: Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego, Kaspra Żelechowskiego i Ludwika Stasiaka.

Jak się okazuje, łączyło ich wiele. Przebyli podobną drogę artystyczną. Spotkali się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie studiowali w klasie kompozycji, prowadzonej przez samego Matejkę. Potem pogłębiali swe umiejętności w Akademii Monachijskiej w szkole Aleksandra Wagnera.
Po powrocie do kraju wszyscy czterej wykazywali podobne zainteresowania tematyczne — odchodząc od historyzmu Matejki poszukiwali "żywiołowych" i barwnych wątków malarskich. Malowali więc ludność wiejską. Wszyscy czterej ulegli fascynacji polską wsią, jej obyczajami, codziennością, krajobrazami.
Ponad wszystko byli przyjaciółmi. Spotykali się jako młodzi studenci w Krakowie, spotykali także nieco później w Bochni, w pracowni Ludwika Stasiaka. Połączyły ich wspólnie przeżyte chwile, zabawy towarzyskie, dyskusje na ważne tematy, liczne plenery i wspólnie organizowane wystawy. Dzisiaj wybrane obrazy ich autorstwa zdobią ściany bocheńskiego Muzeum.