Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-11-18 20:10:49 przez system

Civitas Christiana: finał konkursu historycznego

We środę dnia 14 listopada 2018 roku miał miejsce Finał kolejnej VII już edycji Konkursu Historycznego pt. „Ziemia bocheńska od przeszłości do teraźniejszości” a tematem tegorocznego Konkursu było: „Bochniacy w walce o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski w latach 1914 – 1920”.

Konkurs organizowany jest od lat przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wspólnie ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej i przy współpracy Ireneusza Sobasa ze Starostwa Powiatowego oraz Jerzego Pączka z I LO w Bochni.

Uczestnikami Finału byli uczniowie wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach spośród młodzieży szkół ponad gimnazjalnych z Bochni i Powiatu. Na uwagę zasługuje fakt iż wiedza którą wykazywali się uczestnicy odpowiadając na pytania nie jest wiedza ogólną, ograniczała się tylko do przeszłości Bochni i Powiatu. Tematyczne warsztaty z tej dziedziny przygotowujące młodzież do Konkursu prowadzili: v-ce dyr. I LO Jerzy Pączek i Stanisław Mróz ze SBiMZB.

Odpowiedzi oceniało jury pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Podstołowicza w składzie: Janina Kęsek, Zbigniew Rojek, Aleksander Rataj i Maria Michalczyk.
Najtrafniejszymi odpowiedziami wykazali się finaliści:

Jakub Romański I miejsce z I LO w Bochni
Dominik Zwierniak II miejsce z I LO w Bochni
Magdalena Śliwa III miejsce z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni,
uzyskując wyróżnienia i nagrody rzeczowe oraz inne upominki, a wszyscy uczestnicy Finału również otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe.