Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-06-03 19:38:56 przez system

Dni Bochni 2019 – I tydzień

Już w ostatni weekend 1-2 czerwca rozpoczęły się Dni Bochni 2019. Turystyczne rozpoczęcie święta miasta miało miejsce na tatrzańskich szlakach, artystyczne – w sobotę 1 czerwca w amfiteatrze na Uzborni, muzyczne zaś w niedzielę 2 czerwca w bazylice św. Mikołaja.

W ciągu pierwszego tygodnia Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na III Festiwal Bocheński oKruch Literacki (4 czerwca, godz. 18.), który poprowadzi bochnianin Andrzej Pacuła – satyryk, tekściarz, literat, a wystąpią znakomici artyści: ), Agnieszka Grochowicz (wokal), Antoni Dębski (bas) i Adam Niedzielin (fortepian).

6 czerwca (czwartek) o godz. 16. Muzeum im. Stanisława Fischera przy współudziale Związku Muzeów Małopolskich przeprowadzi najbardziej prestiżową imprezę w bloku „NAUKA”. Z okazji 60-lecia działalności Muzeum rozpocznie się Sympozjum Muzeologiczne „Muzeum na prowincji”. Znakomici muzealnicyW programie prelekcje i wykłady:

16.00 Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Muzeum na przedmieściach metropolii.
16.25 dr Adam Wójcik (Tarnobrzeg), Muzeum na prowincji jako idea połączenia treści regionalnych z historią i tradycją kulturową Polski i Europy na przykładzie Muzeum w Tarnobrzegu.
16.50 Barbara Woźniak (Sucha Beskidzka), Poza prowincją: muzeum w rezydencji-rezydencja w muzeum. Kontynuacja historycznej funkcji zamku na przykładzie działalności Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
17.15 Wojciech Kotasiak (Ostrowiec Świętokrzyski), Od społecznego muzeum PTK do muzeum pretendującego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
18.10 Andrzej Urbański (Muzeum Zamojskie w Zamościu), Czy w Mieście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO potrzebne jest muzeum większe, niż „prowincjonalne”?
18.35 Leszek Lenarczyk (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie), Muzeum na prowincji Polski zachodniej z perspektywy czterdziestu lat pracy w muzealnictwie.
19.00 Eugeniusz Hanejko (Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim), Muzea regionalne jako depozytariusze historii i kultury małych ojczyzn.
19.25 Adam Bartosz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Po co jest potrzebne Cygańskie Muzeum?

7 czerwca zaplanowano dwie imprezy, Teatr Artystokracki wystawi w Oratorium św. Kingi doceniony już przez bocheńska publiczność spektakl „Bigos artystyczny czyli wokół Mayday” (godz.19.), natomiast bocheńska książnica zaprasza na „Noc w Bibliotece”, w planie gry i zabawy literackie dla młodzieży i dorosłych.

9 czerwca w kościele św. Pawła Apostoła kolejne wydarzenie przygotowane przez bochnianina Pawła Golińskiego. O godz. 19 rozpocznie się „Oratorium o św. Józefie” autorstwa właśnie Pawła Golińskiego (muzyka, libretto) oraz Tomasza Pałuka i Konrada Napieralskiego (libretto), w wykonaniu solistów, chórzystów i orkiestry pod batutą Pawła Golińskiego.

Szczegółowy program pierwszego tygodnia Dni Bochni 2019:

NAUKA1
2 czerwca, „Szlaki Tatr Polskich”, turystyczne rozpoczęcie Dni Bochni, „Malownicze szczyty Czerwonych Wierchów” (Ciemniak-Krzesanica-Małołączniak).
6 czerwca, godz. 16.00, 60-lecie działalności Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Sympozjum Muzeologiczne „Muzeum na prowincji”.

SZTUKA
1 czerwca, godz. 16.00, Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia, Teatr Artystokracki, spektakl teatralny dla dzieci „Kopciuszek” na podstawie poezji Jana Brzechwy.
2 czerwca, godz. 15.30, bazylika św. Mikołaja, koncert inauguracyjny Dni Bochni 2019, orkiestry smyczkowa i chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni oraz Chór Kameralny Salt Singers MDK w Bochni, soliści: Gabriela Stolińska-sopran, Sławomir Biernat-tenor, Jan Kubas-bas, dyrygent – Tomasz Półtorak, wykonają: F. Schubert „Msza G-dur”, S. Moniuszko „Ojcze Nasz”, Samuel Barber „Adagio”.

4 czerwca, godz. 18.00, sala Klubu Biblioteki, I p, III Bocheński oKruch Literacki. Wieczór piosenki artystycznej, wystąpią: Andrzej Pacuła (wprowadzenie), Agnieszka Grochowicz (wokal), Antoni Dębski (bas) i Adam Niedzielin (fortepian).

9 czerwca, godz. 19.00, Kościół Św. Pawła Apostoła, „Oratorium o św. Józefie” autorstwa Pawła Golińskiego (muzyka, libretto) oraz Tomasza Pałuka i Konrada Napieralskiego (libretto), w wykonaniu solistów, chórzystów i orkiestry pod batutą Pawła Golińskiego.

ROZRYWKA
7 czerwca, godz. 19.00, Oratorium Św. Kingi, Teatr Artystokracki, spektakl „Bigos Artystyczny czyli wokół Mayday”.
7 czerwca, godz. 20.00-24.00, sala Klubu Biblioteki, I p., Noc w Bibliotece dla młodzieży i dorosłych, w programie: gry i zabawy literackie.