Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-11-22 10:35:37 przez system

Droga do wolności - wystawa przed gmachem starostwa

Przed Starostwem Powiatowym w Bochni stanęła wystawa POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ – DROGA DO WOLNOŚCI, przygotowana z myślą o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – informuje Starostwo Powiatowe.

Plansze przedstawiają Ojców Niepodległości czyli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Wszyscy, którzy zatrzymają się przed starostwem oprócz postaci będą mogli przeczytać krótki życiorys oraz cytat jaki przyświecał im podczas trudów walki w obronie naszego kraju.

Na planszach znajdują się również lokalne akcenty czyli Bocheńska droga do wolności, prezentująca postać Janiny Prus-Niewiadomskiej, jednej z Orląt Lwowskich i absolwentki szkoły im. św. Kingi w Bochni, która pomimo tego iż była sanitariuszką, poprowadziła żołnierzy do walki. Znajdziemy pamiątkę i program obchodów odsłonięcia Pomnika dla Poległych, listę poległych za wolność Ojczyzny synów Ziemi Bocheńskiej, jak również karty z księgi obrad Rady Miejskiej oraz mowę inaugurującą, pierwszego w niepodległej Polsce posiedzenia Rady Miejskiej w Bochni.

W przyszłym roku przypada ważny dla nas wszystkich jubileusz, dlatego też postanowiliśmy się włączyć w te obchody i już teraz zaakcentować tą ważną rocznicę. Uczcijmy wydarzenia i osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę w sposób szczególny – zachęca Ludwik Węgrzyn starosta bocheński.

Warto dodać, że starosta Węgrzyn został powołany w skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, a nominację na członka Komitetu otrzymał z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy.

Organizatorzy dziękują Archiwum Państwowemu oddział w Bochni oraz Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej za pomoc i udostępnione materiały.