Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-11-21 19:18:52 przez system

Drugie miejsce Jakuba Kuszlika w Bydgoszczy

Bochnianin, Jakub Kuszlik zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego. Jest studentem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Zwyciężył Hyuk Lee z Korei Południowej.

Hasło "konkurs pianistyczny” kojarzy się większości Polaków z Chopinem. Mało kto wie, że Konkurs Chopinowski nie jest jedynym w Polsce tego typu wydarzeniem o światowej renomie. Od 1961 roku w Bydgoszczy odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Ta impreza, poświęcona wybitnemu kompozytorowi, pianiście i politykowi, zyskała na świecie wielkie uznanie. Dowodem na to może być jej przynależność do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, a także pięć gwiazdek w prestiżowym rankingu konkursów Fundacji Alink – Argerich.

Od 6 do 20 listopada odbyła się dziesiąta edycja pianistycznego turnieju. Do Bydgoszczy zjechało 56 młodych pianistów światowej klasy z 19 krajów (wyłonionych w preselekcjach przeprowadzonych w Tokio, Nowym Jorku, Moskwie, Londynie Wiedniu, Brescii, Warszawie), a oceniało ich niemniej sławne jury w składzie: Dmitrij Aleksiejew, Francisco J. Cruz Plaza, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Matti Raekallio, Soo-Jung Shin, Jerzy Sulikowski, Tamas Ungar i Arie Vardi.

Jak wszystkie poważne konkursy tego typu, bydgoski turniej składał się z kilku etapów (I etap, II etap, półfinał i finał), podczas których najlepsi muzycy wyłaniani byli drogą eliminacji. Do finałowego etapu dotarła piątka młodych solistów: Swietłana Andriejewa (Rosja), Dina Iwanowa (Rosja), Lee Hyuk (Korea Południowa), Jakub Kuszlik (Polska), Elżbieta Bilicka (Polska), zaś bydgoska publiczność miała okazję wysłuchać ich interpretacji utworów przeznaczonych na fortepian i orkiestrę.

Wieczorem 19 listopada członkowie jury podali wyniki przesłuchań konkursowych:
1 nagroda – 30 000 euro – Lee Hyuk, Korea Płd.
2 nagroda – 15 000 euro – Jakub Kuszlik, Polska
3 nagroda – 7 000 euro – Swietłana Andriejewa, Rosja
Wyróżnienia: 2500 euro – Elżbieta Bilicka, Polska 2500 euro – Dina Iwanowa, Rosja

Ponadto Jakub Kuszlik zdobył jeszcze inne nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe:
-1000 euro - za najlepsze wykonanie utworów J. I. Paderewskiego
- 2000 euro - za najlepsze wykonanie Koncertu fortepianowego a-moll J. I. Paderewskiego
- 1000 euro - za najlepsze wykonanie utworów F. Chopina
- 1000 euro - nagroda dla najlepszego Polaka, który dotarł do półfinału lub finału.
- wyjazd do Hamamatsu (Japonia) na recitale fortepianowe,
- recitale fortepianowe w Filharmoniach: Pomorskiej, Łódzkiej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej, Dolnośląskiej.

Koncert laureatów odbył się 20 listopada w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a 21 listopada powtórzony zostanie w Filharmonii Narodowej w Warszawie.