Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-09-12 11:58:53 przez system

Film Marcina Waligóry zwycięzcą konkursu

Główna nagroda w konkursie ?15000 klatek o Bochni? powędrowała w tym roku do Marcina Waligóry za film pt. ?Niespodziewana Bochni Awaria?. Za udział w konkursie nagrodzeni zostali także Angelika Wojas oraz Daniel Kaczmarczyk.

Wręczenie nagród zbiegło się z uroczystością kina Regis. Zanim jednak odczytano werdykt świętowało kino Regis, które w tym roku obchodzi 6 lat istnienia. Z tej okazji wszyscy pracownicy i goście mieli okazję skosztować specjalnie na tę małą uroczystość przygotowanego tortu. Od 17.00 miłośnicy kina mogli obejrzeć film "Bilety" ("Tickets"), reż. Ermanno Ołmi, Abbas Kiarostami. Film, który ostatnio był jedną z największych atrakcji festiwali filmowych ubiegłego roku. Otwarto także poplenerową wystawę "Uroki Bochni". Od 19.30 zaczęła się prezentacja filmów konkursowych. W tym roku wpłynęło ich cztery od trzech młodych wykonawców. Marcin Waligóra — z filmem pt. "Niespodziewana Bochni awaria", Angelika Wojas z dwoma teledyskami — "Być tu" oraz "Bezsenność" oraz Daniel Kaczmarczyk — Bochnia Vpar.
Największe uznanie jury konkursowego: Jaceka Dziduszko, Przemysława Filipowicza i Filipa Rudnickiego zyskał film "Niespodziewana Bochni awaria", Marcina Waligóry. Film opowiada historyjkę młodego człowieka, który zmuszony awarią na kolei zostaje na dwa dni w Bochni. Początkowo zły, że musi spędzić tyle czasu na jakiejś prowincji, stopniowo odkrywa uroki miasta i okolic. Jego poznawanie Bochni kończy się nie byle jaką znajomością z dziewczyną, która okazała się być wybranką jego serca. Ostatnia scena przedstawia starszego człowieka, który wspomina 40 lat, jakie przeżył w naszym mieście. Niby banalne, ale jednak wzrusza. Spotkanie z filmem nie ograniczało się tylko do oglądania i rozdania nagród. Gośćmi uroczystości byli twórcy filmów z grupy filmowej BUTCHER'S FILM: Przemysław FIlipowicz oraz Filip Rudnicki, którzy zasiadali także w jury. Podczas spotkania padło wiele cennych wskazówek dotyczących technik montażu i całego warsztatu reżyserskiego, który potrzebny jest do zrealizowania dobrego filmu. Zakończenie imprezy to jednocześnie otwarcie kolejnego konkursu. Przez cały rok młodzi kreatywni ludzie będą mieli czas, by przemyśleć uwagi i wiedzę, jaką wynieśli ze spotkania i przełożyć ją na jeszcze lepsze filmowe efekty.