Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-10-15 20:36:24 przez eb

Green Festival Tour dotarł do Bochni

Miejski Dom Kultury/Kino Regis oraz Fundacja Green Festival zapraszają 17 października br. na "Małopolska Green Festival Tour".

"Małopolska Green Festival Tour" to cykl darmowych pokazów filmów o tematyce ekologicznej skierowanych do młodzieży licealnej w miastach Małopolski połączone z rozmowami z twórcami. Jest to projekt niekomercyjny (pokazy są bezpłatne) mający za zadanie podnieść poziom świadomości ekologicznej młodzieży.
Prezentowane na pokazach filmy to laureaci międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych
"Kraków International Green Film Festival", którego tegoroczna edycja odbyła się w dniach 18-25 sierpnia w stolicy Małopolski, zaś partnerem festiwalu było Województwo Małopolskie.

Program Festiwalu - Bochnia - 17 października 2019:

• 10:00 – 11:00 Filmy:

"Piękna Robota", reż. Piotr Biedroń
"PM 2.5", reż. Biedroń
"The Triple Benefit Principle" reż. Laura Skocek
• 11:00 - 11:30 Dyskusja z udziałem zaproszonych gości dotycząca między innymi problemu "smogu"
• 11:45 - 12:00 Przerwa
• 12:00 - 13:00 Film:
"UseLess" reż. R.Gardarsdotti, A.M. Olafsdottir
• 13:00 - 14:00 Warsztaty ekologiczne

Prelekcje poprowadzi dyrektor Green Festival - Pan Piotr Biedroń.

Opisy filmów:

„PIĘKNA ROBOTA” reż. Piotr Biedroń, czas 7″
Wedle raportu z 2016 Światowej Organizacji Zdrowia, 35 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Film porusza problem zanieczyszczonego powietrza. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

„PM 2.5” reż. Piotr Biedroń, czas 7″
PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Jak wynika z raportów WHO, długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

„The Triple Benefit Principle” reż. Laura Skocek, czas 15″
Aby prowadzić jednocześnie zrównoważony i ekologiczny tryb życia. Klaus Ronoldner opracował zasadę potrójnej korzyści na podstawie własnych, wieloletnich doświadczeń. Zasada ta zawiera trzy ważne punkty: prowadzenie niskoemisyjnego trybu życia, poprawę zdrowia poprzez jazdę na rowerze oraz inwestowanie oszczędności uzyskanych przez niskoemisyjność w tym wytwarzanie energii odnawialnej

„UseLess” reż. Rakel Gardarsdottir, Ágústa M. Olafsdottir, czas 50″
W filmie UseLess, podążamy za młodą matką Viktorią w podróż, aby dowiedzieć się, dlaczego my, ludzie, tak bardzo marnujemy wszytko co kupujemy i wytwarzamy. Film zaprezentuje szeroki wachlarz faktów i ciekawych informacji o tym co dzieje się na przykład z żywnością zanim ją kupimy. Jaką drogę przebywa i faktycznie ile jej zostaje od momentu jeje wytworzenia. Ile materiału stanowią odpady przy produkcji jeansów. Z filmu dowiadujemy się jak bardzo niebezpieczne jest „marnotrawstwo” dla świata.


Małopolska Green Festival Tour
Bochnia, Kino Regis, duża sala
17.10.2019, godz.10.00 - 14.00
Wstep wolny
Organizatorzy: Miejski Dom Kultury/Kino Regis, Fundacja Green Festival/Województwo Małopolskie