Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-07-28 14:13:05 przez system

Historia miasta w 3D

Jednym z hitów wtorkowego (26 lipca) Festiwalu Młodych na bocheńskim Rynku było zapierające dech w piersiach przedstawienie video mappingu 3D na frontowej ścianie Muzeum im. St. Fischera.

Kilkuminutowa prezentacja była alegoryczną, najstarszą historią miasta, przedstawioną w ultranowoczesny sposób. Ponieważ przedstawienie ukazało się w określonym kontekście czasowym (Światowe Dni Młodzieży) zawierało odniesienie do wartości, które ściągnęły do Polski setki tysięcy ludzi z całego świata. Była więc legenda o św. Kindze i cudownym odnalezieniu w Bochni pierścienia, wrzuconego do węgierskiej kopalni soli, ale też odniesienia do głównych zasad wiary i generalnego hasła ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Jak ujawnił Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji magistratu, twórcy bocheńskiego widowiska najpierw dokładnie obfotografowali bryłę budynku Muzeum, tworząc tzw. mapę obiektu, a następnie, wykorzystując rożnego rodzaju oprogramowanie, wyizolowali jego elementy tak, by świecąc, zmieniły się w coś wyjątkowego.

Najbardziej popularną formą mappingu są projekcje na budynkach, wykorzystujące bardzo jasne projektory sceniczne, które pozwalają zamienić szare ściany budynku w multimedialny show. Istotnym elementem dobrego mappingu jest jego synchronizacja z dźwiękiem, tak by muzyka lub inne dźwięki stymulowały dodatkowy błysk lub ruch.