Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-24 15:10:29 przez system

"Historia Roja" w kinie Regis

Pierwszy film fabularny, zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, na ekranach od 4 marca

W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w bocheńskim Kinie Regis już od 4 marca będzie można premierowo obejrzeć film Jerzego Zalewskiego "Historia Roja".

"Historia Roja" to pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Reżyser Jerzy Zalewski to autor filmów fabularnych „Czarne słońca”, „Gnoje” i dokumentalnych „Tata Kazika”, „Obywatel Poeta”.

Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” - młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Wyklętych. W roli tytułowej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant - utalentowany muzyk i wokalista. W „Historii Roja” występują też: Wojciech Żołądkowicz („Układ zamknięty”), Piotr Nowak („Generał – zamach na Gibraltarze”), Marcin Kwaśny („Pilecki”), Karolina Kominek („Inka”), Mariusz Bonaszewski („Jack Strong”), Sławomir Orzechowski („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”) i Tomasz Dedek („Generał Nil”).

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.
Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który objął film Jerzego Zalewskiego Honorowym Patronatem.

„Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak "Rój", żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość "Roja" powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. "Rój" to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?”
(Jerzy Zalewski, reżyser filmu)

Seanse (duża sala):
4, 7-9. marca, godz. 17.30,
5-6 marca, godz. 16.00,
11-16 marca, godz. 17.45

Czas trwania: 132
Od lat: 12
Ceny biletów: 15 zł, 13 zł, 12 zł (grupy)

Bocheńskiej publiczności ten film nie jest zupełnie nieznany, gdyż w marcu 2013 r. miał swój przedpremierowy pokaz w kinie Regis. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezentowana była kopia robocza filmu, jeszcze bez efektów specjalnych. Miało to miejsce w ramach zbiórki na dokończenie filmu. Jak widać po 3 latach pełna wersja filmu trafia wreszcie na ekrany polskich kin.