Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-11 15:17:08 przez system

Hiszpańskie klimaty w Muzeum

Muzeum im. Stanisława Fischera i Anetta Stachoń w czwartek zapraszają 17 marca o godz. 17.30 na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, zatytułowane „Al-Andalus. Hiszpania pod panowaniem arabskim 711-1492 r."

Al-Andalus to arabska nazwa określająca niezależny, ogłoszony w roku 929 przez Abd ar-Rahmana III kalifat Omajjadów ze stolicą w Kordobie, obejmujący w owym czasie prawie cały obszar Półwyspu Iberyjskiego. Trudno dziś uwierzyć, że Hiszpania jaką znamy, przez osiem stuleci znajdowała się we władaniu Arabów, a dominującą religią Półwyspu był islam. Spuścizną i dziedzictwem tego stanu rzeczy są m.in. osiągnięcia nauki i sztuki po dziś dzień obecne i wykorzystywane w Europie, a nade wszystko niezwykłe zabytki wznoszone w stylu mudejar, które podziwiać możemy w największych miastach współczesnej Andaluzji: Kordobie, Sewilli, Grenadzie, Maladze, Kadyksie, Almerii i Jaen.

- Zapraszam Państwa do podążania wraz ze mną szlakiem arabskich podbojów i zdobyczy cywilizacyjnych począwszy od lądowania oddziałów Tarika ben Zyiada na Gibraltarze w 711 r. aż po zdobycie Grenady przez chrześcijan 2 stycznia 1492 r. – Anetta Stachoń.