Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-26 15:58:32 przez system

I Festiwal Pieroga w Żegocinie

Konkurs Kulinarny Osób Niepełnosprawnych "Festiwal Pieroga" to nowy pomysł Środowiskowego Domu Pomocy w Żegocinie, mający na celu doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości wśród osób niepełnosprawnych, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji, kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycji kulinarnej, Integrację i aktywizację osób niepełnosprawnych oraz wyłonienie wśród grup zgłoszonych do konkursu najsmaczniejszych pierogów.

Imprezę, do której zgłosiło się 10 zespołów (drużyny Środowiskowych Domów Samopomocy z Muchówki, Rdzawy, Brzeska, Limanowej, Lisiej Góry, Sułkowic, Tomaszkowic, Ujanowic, Zagórzan i Żegociny), zorganizowano 21 kwietnia w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie.

Po przypomnieniu zasad rozgrywania konkursu przystąpiono do losowania stanowisk pracy. Następnie każda grupa pobrała produkty niezbędne do wykonania pierogów i na sygnał przewodniczącego jury przystąpiono do pracy. Na przygotowanie pierogów każda z drużyn miała 60 minut czasu i wszyscy się w tym limicie zmieścili.
Jury uważnie obserwowało pracę zespołów, gdyż jak stanowił regulamin, pod ocenę podlegały nie tylko same pierogi, ich walory estetyczne, smakowe, konsystencja, zapach, ale także: oryginalność i pomysłowość, samodzielność wykonania, współpracę w grupie, estetyczne i higieniczne przygotowanie potrawy oraz sposób podania.

W czasie, gdy zespoły, pilnie obserwowane przez członków jury, przygotowywały pierogi ruskie, zaproszeni goście mogli odwiedzać stoiska firm promujących swoje produkty, które można było degustować. Można więc było napić się soków ze "Słonecznej Tłoczni", posilić się chrupkami z firmy "Jura", wypróbować produktów pszczelich z Gospodarstwa Pasiecznego Państwa Noszkiewiczów z Żegociny, poczęstować się krokietami, barszczykiem, sałatkami i ciastami, serwowanymi przez panie z KGW w Żegocinie.

Gdy minął czas, ugotowane w kuchni CKSiT w Żegocinie pierogi zostały podane komisji konkursowej w celu degustacji, na podstawie której poszczególne zespoły zyskiwały następne punkty do klasyfikacji końcowej. Podczas gdy komisja sumowała punkty i wypisywano dyplomy, uczestnicy rywalizacji i goście przystąpili do spożywania przygotowanych podczas konkursu pierogów ruskich. Było ich dużo, gdyż każdy z zespołów musiał wykorzystać do ich przygotowania m. in. 1 kg mąki.

Nadeszła wreszcie chwila ogłoszenia wyników i wręczenia dyplomów, upominków (dla każdej drużyny) oraz nagród dla najlepszych drużyn. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ŚDS Żegocina przed ŚDS Ujanowice i ŚDS Sułkowice. Wyróżnienia otrzymali: ŚDS Rdzawa i ŚDS Lisia Góra.