Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-11-12 21:10:56 przez eb

"I młodzi pozostaną" - nowatorski dokument wojenny Petera Jacksona w DKF

14 listopada (godz. 19.00) DKF Maciste zaprasza na głośny dokument wojenny - reżysera "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" - "I młodzi pozostaną". Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Gil.

"Film ten jest jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć we współczesnym kinie dokumentalnym." / Wiktor Małolepszy, Filmawka /
"Nowozelandczyk stworzył coś absolutnie unikatowego - nie kolejny martwy dokument historyczny, ale tętniącą życiem, uniwersalną opowieść o ciężkim, naznaczonym piętnem śmierci losie żołnierza." / Jan Brzozowski, Film.org.pl /
"Poruszająca i wciągająca lekcja historii" / Dominik Jedliński, Onet /
W latach 1914–1918 wybuchł konflikt na skalę światową, który zmienił bieg historii. Ludzie, którzy byli jego naocznymi świadkami, nie żyli w bezgłośnym, czarno-białym świecie. Przenieś się w czasie, aby przeżyć te wydarzenia wraz z ich uczestnikami. Nagrodzony Oscarem twórca filmowy Peter Jackson (trylogia Władca Pierścieni, trylogia Hobbit) przedstawia przełomowy dokument I MŁODZI POZOSTANĄ, prezentowany w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej.

Jackson wykorzystał najnowocześniejsze techniki rekonstrukcji i koloryzacji oraz technologie 3D, aby odrestaurować stuletnie materiały filmowe, które starannie wyselekcjonował spośród setek godzin oryginalnych nagrań pochodzących z okresu I wojny światowej, przechowywanych w archiwach Imperial War Museum (IWM). Dzięki temu powstało niezwykle pasjonujące, poruszające i autentyczne widowisko kinowe. Narratorami filmu są wyłącznie weterani I wojny światowej wybrani z ponad 600 godzin archiwalnych materiałów BBC i IWM z wywiadami, które złożyły się na porywający dokument The War to End All Wars z udziałem żołnierzy biorących udział w walkach.

W wyniku rekonstrukcji oryginalnych nagrań do niewidzianego nigdy wcześniej poziomu ludzki wymiar I wojny światowej wyłania się z odmętów historii w doskonałej jakości. Jackson ukazuje codzienne życie żołnierzy i ich wojenną rzeczywistość na linii frontu — podejście do konfliktu, poczucie koleżeństwa i potrzebę zachowania pogody ducha pośród okrucieństw wojny, codzienne funkcjonowanie w okopach oraz zajęcia, jakim oddawali się w czasie wolnym. Dzięki wykorzystaniu nowatorskich technik przekształcania nagrań zrealizowanych sto lat temu w materiał filmowy, który mógłby zostać nakręcony współcześnie, Jackson wspomina pokolenie na zawsze napiętnowane globalną wojną, jednocześnie oddając mu hołd.


I MŁODZI POZOSTANĄ /2018/
14 listopada /czwartek/ 2019, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF