Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-07-04 15:21:00 przez Czas2012

Integracja malowana dźwiękiem w październiku!

13 Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem" odbędzie się w październiku. Taką decyzje podjęli organizatorzy – dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego oraz Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci" - informują organizatorzy i Powiat Bocheński.

Pandemia koronawirusa przekreśliła pierwotne plany organizatorów. Z oczywistych względów zapowiadany na ostatni tydzień maja festiwal nie odbył się. Nie oznacza to, że osoby niepełnosprawne nie spotkają się w Bochni ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami pod okiem znakomitych artystów by jak co roku stworzyć muzyczne duety..

Za nami dwunastoletnia historia tego muzycznego wydarzenia, trudno więc przekreślić cykl corocznie organizowanych edycji i odwołać festiwal. Nie zrobimy tego. Integracja malowana dźwiękiem odbędzie się w październiku, przeszkodzić nam w tym może jedynie sytuacja epidemiczna w kraju. Na razie organizacja festiwalu wydaje się realna – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twarowskiego w Bochni.

Wszystkie przesłane zgłoszenia będą brane pod uwagę przy kwalifikacjach. Było ich bardzo mało, zaledwie osiemdziesiąt. To zrozumiałe, bo od marca nie działały szkoły, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Domy Kultury. Zdajemy sobie sprawę, że wakacyjny termin także stanowi pewne ograniczenia. Mimo wszystko czekamy z niecierpliwością na kolejne zgłoszenia. Mamy nadzieję, że trzynasta edycja nie będzie pechowa, a wręcz, jak dotąd, najciekawsza – mówi Jerzy Turek, wicedyrektor Ośrodka.

Jak informują organizatorzy zgłoszenia, na dotychczasowych warunkach, można przesyłać do 31 lipca. Później komisja pod przewodnictwem Marka Piekarczyka zakwalifikuje uczestników festiwalu. Na pewno, wzorem lat ubiegłych, będą warsztaty dla uczestników i imprezy towarzyszące. Jeśli powstaną ograniczenia w organizacji imprez rozważana transmisja festiwalu w wersji on-line, z ograniczoną ilością publiczności.

Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem" organizowany jest przez Ośrodek i Stowarzyszenie już od dwunastu lat. Na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Bochni. Z małego lokalnego wydarzenia muzycznego stał się imprezą międzynarodową. W pierwotnie organizowanej majowej edycji mieli wziąć udział uczestnicy z Polski, Niemiec, Rumuni, Czech, Litwy, Ukrainy, Gruzji i Azerbejdżanu.

Festiwal odbywa się przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Województwa Małopolskiego, Powiatu Bocheńskiego i Gminy Miasta Bochnia. Patronat Honorowy sprawuje Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser – Duda.