Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2022-02-20 23:29:10 przez Czas2012

Jakub Kuszlik z tytułem Ambasadora Bochni

Głównym wykonawcą koncertu muzyki chopinowskiej zorganizowanym w tym roku przez Miejski Dom Kultury z cyklu koncertów noworocznych był Jakub Kuszlik, młody pianista pochodzący z Bochni (26 lat), który w minionym niedawno Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim odniósł ogromny sukces. Nie tylko uplasował się wśród finalistów Konkursu (zajął czwarte miejsce) ale także zdobył nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Dziś (20.02.2022) władze miasta uhonorowały Jakuba Kuszlika tytułem Honorowego Ambasadora Królewso-Górniczego Miasta Bochnia.

Koncert zgromadził wielu Bochnian i miłośników muzyki naszego wybitnego kompozytora, którzy mogli usłyszeć Mazurki a także Fantazję op. 49 i Sonatę op. 58. Przepiękne wykonania, które wypełniły bocheńską salę dźwiękami i nastrojem polskiego muzycznego romantyzmu, Jakub Kuszlik zagrał na sprowadzonym specjalnie dla niego pełnokoncertowym fortepianie Fazioli. To ten sam instrument na którym w trakcie Konkursu Chopinowskiego grał jego zwycięzca Bruce Liu.

Sukces Jakuba Kuszlika posiada ciekawy wątek historyczny w tle. Otóż pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku, a powołany został do życia z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianistę, pedagoga i równocześnie patrona i założyciela Bocheńskiej Szkoły Muzycznej I stopnia. W tej właśnie szkole Jakub Kuszlik rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Sukces Jakuba Kuszlika pozwala na przypomnienie tej historii gdyż jak na razie tylko jemu udało się tak szeroko rozwinąć swoje muzyczne umiejętności, że został laureatem Konkursu którego inicjatorem był patron szkoły w Bochni.

Jakub Kuszlik urodził się w 1996 r. w Bochni. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w PSM I st. w klasie fortepianu mgr Agaty Zając. Był uczniem PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej. Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromsø. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (III miejsce, 2010), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu (II miejsce, 2011), Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu (I miejsce, 2012), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (II miejsce, 2012) i Międzynarodowego Konkursu im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I miejsce, 2013).

Jakub Kuszlik jest również stypendystą Burmistrza Miasta Bochni, Fundacji „Sapere Auso” i Fundacji „Pro Musica Bona”.

Treść Laudacji:

Pan Jakub Kuszlik Honorowy Ambasador Królewso-Górniczego Miasta Bochnia,

Panie Jakubie,

Nie co dzień mamy okazję wyróżnić w ten sposób wybitne postacie z naszego miasta Bochni. Przynosisz nam wielką chwałę i radość, że dzięki Tobie, dzięki Twojemu talentowi to pradawne miasto trafia na usta wszystkich.

Konkurs Chopinowski to najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce i jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Już samo uczestnictwo w tym konkursie jest nobilitacją i uhonorowaniem nieprzeciętnego talentu jaki trzeba posiadać aby w nim uczestniczyć. To również źródło wielokulturowej polaryzacji , która dociera wszędzie w różnorodnych interpretacjach muzyki genialnego kompozytora.

Już od najmłodszych lat przejawiałeś niezwykły talent wielokrotnie dostrzegany w różnych konkursach pianistycznych zarówno Ogólnopolskich jak i Międzynarodowych. Plasowanie się w ścisłej czołówce czy to w roku 2010-tym w Koninie, czy w roku 2011 w Zgorzelcu, poprzez kolejne lata i zwycięstwa w Żaganiu, Kielcach, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Ignacego Paderewskiego. Równie wysokie miejsca w ścisłych finałach w konkursach organizowanych za granicą w Hilton Head, Top of the World w Torismo, występy z orkiestrą Filharmonii Narodowej i liczne koncerty na całym świecie, świadczą o formacie i znaczeniu Twojej pasji.

Pan Jakub Kuszlik w jednym z wywiadów mówi o tym, że jego przesłuchanie do Szkoły Muzycznej nie wypadło najlepiej, bo trafił na listę rezerwową i „Do Szkoły Muzycznej w Bochni zostałem przyjęty, tak naprawdę tylko dlatego, że ktoś inny zrezygnował”. Warto wiedzieć, że np. Henryk Sienkiewicz na swoim świadectwie z 6-tej klasy miał w przeważającej mierze oceny dostateczne, a nawet jedną niedostateczną i nic nie wskazywało na to, iż narodzi się gigant literatury. Talent to wielka tajemnica, często niedostrzegana na początku, ale odkryta i pielęgnowana daje wspaniałe owoce.

Dzięki wieloletniej pracy i właśnie wyjątkowemu talentowi oraz doskonałej grze, mogłeś zająć miejsce w ścisłym finale Konkursy Chopinowskiego i otrzymać nagrodę specjalna za otrzymanie Mazurków. O tym, że właśnie z Bochni pochodzą tak nieprzeciętni wirtuozi, przekonał się cały świat. Jesteśmy dumni mogąc uhonorować naszego młodego obywatela, który w taki sposób potrafi przedstawić muzykę genialnego, ponadczasowego kompozytora, jesteśmy szczęśliwi, że ten młody człowiek jest z Bochni.

Mając powyższe na względzie, Kapituła której mam zaszczyt przewodniczyć nadała panu tytuł Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia.

Dyplom Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia

Dla Jakuba Kuszlika

Najstarszy gród Małopolski hołd Tobie oddaje,
Żeś go tak pięknie reprezentował w Polsce i na inne kraje.
Swoją wirtuozerią gdy dzieł Chopina, geniusza,
Która na całym świecie rzesze ludzkie wzrusza.
Sprawiłeś, iż o Bochni wszędy głośno się stało I nasze miasto nowego blasku i mocy nabrało.
Dumni z tego, iż z Bochni człek to sprawił,
I tak szeroko to miasto po świecie rozsławił,
Wyróżniamy Cię tytułem Ambasadora Honorowego,
Który otrzymują tylko najwięksi obywatele miasta tego.
Gratulujemy sukcesu i światowej sławy,
Nie żywiąc co do tego najmniejszej nawet obawy,
Iż nie raz, nie dwa Bochnia wdzięczna będzie Tobie,
Mając swojego Ambasadora w tak godnej sobie.
Noś tytuł ten z dumą, czcią i honorem,
Wracaj często do miasta, które jest Twoim domem.

PW