Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2022-01-25 21:02:56 przez eb

Jakub Kuszlik zagra koncert noworoczny

20 lutego 2022 roku o godz. 19. w hali widowiskowo-sportowej odbędzie się koncert noworoczny, podczas którego będzie można na własne uszy i oczy przekonać się o wirtuozerii gry Jakuba Kuszlika. Bochnianin, zdobywca 4 miejsca i nagrody za interpretację mazurków w zeszłorocznym Konkursie Chopinowskim, do rodzinnego miasta przyjedzie tuż po ponadmiesięcznym tournée po Japonii.

W programie koncertu oczywiście utwory Fryderyka Chopina. Nie zabraknie tak docenionych przez jury konkursu chopinowskiego Mazurków (op. 30), a prócz nich także Fantazja op. 49 i Sonata op. 58. Jakub Kuszlik zagra na sprowadzonym specjalnie dla niego pełnokoncertowym fortepianie Fazzioli (na takim w trakcie Konkursu Chopinowskiego grał jego zwycięzca Bruce Liu).

Jak zwykle w przerwie koncertu będzie można wesprzeć działalność bocheńskiego hospicjum domowego, kwestę do puszek przeprowadzą członkowie Zarządu Towarzystwa Pomocy Chorych „Hospicjum” im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Jakub Kuszlik – bochnianin, absolwent Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego, był stypendystą burmistrza Bochni za osiągnięcia w konkursach pianistycznych. W bocheńskiej Państwowej Szkole Muzycznej uczęszczał do klasy Agaty Zając, w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie kształcił się pod kierunkiem Olgi Łazarskiej. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii. Jest zdobywcą najwyższych miejsc w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2019 roku otrzymał II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku oraz III w Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii. Ogromnym sukcesem Jakuba Kuszlika jest zajęcie IV miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i nagrody za najlepsze wykonanie mazurków. W recenzji The Gramophone Jed Distler pisał: – „Obejrzałem ponownie występ Kuszlika w drugim etapie i szybko zdałem sobie sprawę, jak bardzo go nie doceniałem. [....] Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina”.

Bilety na koncert można nabyć w sekretariacie i Miejskiego Domu Kultury w Bochni (w godz. 8-16) i kasie kina Regis (w godz. 16-20). Szczegółowych informacji udziela sekretariat MDK, nr tel. 14 611 69 35, kom.784 683 895.