Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-12 13:09:06 przez system

Jarosław Przybyło - bochniak z pasją

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Jarosławem Przybyło pt. „Rekonstrukcja historyczna to nie bal przebierańców”. Będzie to 16. z cyklu spotkań „Bochniacy z pasją” – 23 lutego o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Jarosław Przybyło jest z pochodzenia bochnianinem, ale o kresowych korzeniach.
Rocznik 1964, urodzony w nieistniejącej już, XVIII wiecznej karczmie przy ul. Brzeskiej. Absolwent I Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego. W 1989 ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie. Jest pracownikiem Lasów Państwowych. Pracował w Nadleśnictwie Brzesko, Niepołomice a obecnie w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Leśnik – humanista, interesujący się i przyrodą i historią i filozofią. Członek zarządu Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Od 2001 r. zaangażowany w tzw. Ruch Rycerski a obecnie w rekonstrukcję historyczną. Uczestnik oraz organizator wielu wydarzeń, imprez i inscenizacji historycznych w Polsce i poza granicami. Założyciel grup rekonstrukcji historycznej: „Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża”, „Poczet Zbrojny Wójta Mikołaja”, „Gwardia Miejska Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia”, „II Brygada Legionów Polskich”. Od 2011 r. wraz z przyjaciółmi oraz synem przemierza szlaki walk Legionów Polskich na Ukrainie. Przy współpracy w Chorągwią Łódzką ZHP oraz Fundacją Niepodległości grupa zajmuje się porządkowaniem i opieką nad cmentarzami legionistów oraz polskimi cmentarzami cywilnymi na terenie Ukrainy.

Jarosław Przybyło dał się poznać jako pasjonat odtwarzający postacie z minionych czasów. Mogliśmy go zobaczyć w różnych rolach m. in. rycerza walczącego pod Grunwaldem pod dowództwem Władysława Jagiełły, gwardzisty Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia czy legionisty z okresy I wojny światowej. By „ożywić” historyczną postać musi poznać i zrekonstruować ubiór, broń, sprzęty codziennego użytku, obyczajowość, styl życia…. Czym zatem jest rekonstrukcja historyczna? By poznać odpowiedź na to i inne pytania zapraszamy na spotkanie 23 lutego 2016 r. do sali klubu Biblioteki.