Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-01-27 18:49:18 przez system

Jasełka w Cikowicach

W niedzielę 22 stycznia w Domu Kultury w Cikowicach odbyło się Spotkanie Noworoczne, którego częścią były wystawiane przez grupę teatralną jasełka, przygotowane przez kierownika miejscowej świetlicy, Elżbietę Miękinę.

Tegoroczny spektakl to kolejny sposób, kolejna forma przedstawienia tej jednej Tajemnicy, która pokazuje nam, że to Bóg okazuje serce człowiekowi.

W pięknie udekorowanej sali widowiskowej publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię rodziny świętej Marii i Józefa, szukających miejsca do schronienia, odnajdując je w stajence.

Całość przedstawienia tworzyły: scena nieba z niezliczoną ilością małych i większych cudnych aniołków, scena piekła z uroczymi diablicami, scena współczesnej rodziny, przygotowującej się do przeżycia tego niezwykłego czasu, z jej radościami i smutkami oraz punkt kulminacyjny scena Świętej Rodziny z Dzieciątkiem. To do stajenki, do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście, jak trzej mędrcy z żydkiem, współcześni robotnicy, by złożyć dzieciątku pokłon.

Całość widowiska przeplatana była kolędami w wykonaniu młodzieżowej, parafialnej grupy apostolskiej, co tworzyło niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na mieszkańcach duże wrażenie i poruszenie, nawet do łez, natomiast występujący na scenie przede wszystkim po raz kolejny mieli możliwość "zaistnieć" w swoim własnym środowisku, jak również uczestniczyć w tradycji i zaprezentować swoje umiejętności artystyczne, wokalne i taneczne.

Aktorzy dali z siebie wszystko, odtwarzając z wielkim sercem powierzone im role. Przemyślana choreografia spektaklu, ciekawa charakteryzacja, nagłośnienie i oświetlenie sceny to ważne elementy całości spektaklu. Zespół artystów (ok. 60 osób) stanowiły dzieci, młodzież i starsi.

Wielkie brawa, jakie miały miejsce na zakończenie od uczestniczących w spotkaniu gości i mieszkańców, należały się całemu zespołowi aktorów, grupie wokalno instrumentalnej, reżyserowi, a także zaangażowanym w sfinalizowanie przedsięwzięcia rodzicom i Kołu Gospodyń Wiejskich.

W spotkaniu byli obecni wójt gminy Bochnia, zastępczyni wójta Gminy Bochnia, przewodniczący Rady Gminy Bochnia, radni Cikowic i Stanisławic, ks. proboszcz Parafii w Cikowicach, przewodniczący MZON w Bochni, dyrektor ZSG w Stanisławicach, dyrektor Gminnego Przedszkola w Cikowicach, kierownik Gminnej Biblioteki w Łapczycy oraz mieszkańcy.

Spektakl będzie wystawiony jeszcze w sobotę 28 stycznia w WDK w Cikowicach oraz 29 stycznia w Centrum Kultury w Grobli.