Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-12-19 04:56:31 przez system

Kolejne bochnianum

Koniec roku to prawdziwy wysyp książek poświęconych Bochni i powiatowi. Nie tak dawno pisaliśmy o książce Z. Siudaka, dotyczącej II wojny światowej, dosłownie wczoraj odbyła się promocja kolejnego tytułu ?Piękno minione, utracone, niedocenione. Krajobraz kulturowy powiatu bocheńskiego?, wydanego przez starostwo, a już dzisiaj możemy pisać o kolejnej wydawniczej nowości.

Jest nią "Bochnia naszych dziadków i pradziadków w latach 1900-1945", będąca de facto katalogiem wystawy o takim samym tytule. Po jej zakończeniu (czerwiec/lipiec 2007 r.) pozostało wiele zdjęć, dokumentów i świadectw historii z domowych szuflad i kredensów. Zrodził się wówczas pomysł opublikowania suplementu, który przedłuży publiczny żywot tych skarbów.
Książka jest bardzo bogato ilustrowana zdjęciami z epoki Wystawa była przygotowana we współpracy Archiwum Państwowego-Oddział w Bochni i młodzieży zrzeszonej w Europejskim Klubie Pickwicka i Kole Historycznym przy Gimnazjum Nr l w Bochni.
Dzięki temu uczniowie poznali nie tylko warsztat historyka, ale mieli okazję dowodnie przekonać się o sile i ekspresji wydarzeń z przeszłości, przywoływanych przez, zda się niemych świadków epoki. Dotykali materii historycznej; na ich oczach drobny przedmiot kuchenny, fragment serwety, filiżanka, karta z pamiętnika, bibelot, zdjęcie rodzinne, urzędowe obwieszczenie, czy protokół obrad Rady Miejskiej stawał się, aktorem i narratorem dziejów ludzi, rozbudzał wyobraźnię i potrzebę widzenia historii swojego miasta, nie tylko przez podręcznikowe podane fakty i komentarze, ale przez niemal fizyczne odczucie barw i smaku życia sprzed blisko wieku.
Także wówczas, kiedy, zbierając materiały historyczne, przeprowadzali wywiady ze swoimi babciami, dziadkami, z sąsiadami, z najstarszymi mieszkańcami Bochni.
Poruszone są w niej najważniejsze sfery życia Bochni przełomu epokWystawa i ta publikacja są częścią programu międzynarodowego projektu "Nasze Małe Ojczyzny wczoraj - dziś - jutro", finansowanego z programu Sokrates Comenius, realizowanego przez uczniów i nauczycieli z czterech europejskich szkół: z Gimnazjum Nr l z Bochni, Bad Saltzdetfurth (Niemcy), Benicassim (Hiszpania) i Yate (Wielka Brytania). Celem projektu jest poznawanie życia społeczności lokalnych w XX w., w kontekstach wydarzeń historii i porównywanie doświadczeń społeczności miasteczek europejskich z perspektywy współczesnych nastolatków.

Książka została wydana dzięki grantowi, przyznanemu przez Urząd Miejski.