Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-06-10 11:58:00 przez system

Koncert bocheńskiego kompozytora rozpoczął Dni Bochni

"Oratorium o św. Józefie" to tytuł dzieła muzycznego które wybrzmiało wczoraj w parafii św. Pawła Apostoła. Kompozytorem utworu jest Paweł Goliński, z pochodzenia bochnianin.

Koncert nie był małym przedsięwzięciem. Przed bocheńską publicznością wystąpili: chór „Voce Angeli” oraz schole – „Mendicantes”, DA „Na Miasteczku” i franciszkańska „11-stka”. Partie solowe zaśpiewali Lidia Wojewoda-Mroczek. Orkiestra symfoniczna złożona była z muzyków z Krakowa, Warszawy, Katowic i Wrocławia.

Jak podaje strona parafii św. Pawła libretto do „Oratorium o św. Józefie” powstało na podstawie fragmentów Pisma Świętego, tekstów hymnów liturgicznych dedykowanych oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, litanii ku czci św. Józefa oraz w oparciu o teksty własne Pawła Golińskiego, Tomasza Pałuka i Konrada Napieralskiego. Premiera tego monumentalnego utworu wokalno-instrumentalnego odbyła się w marcu tego roku – w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu.

Oratorium poświęcone św. Józefowi jest drugą kompozycją autora, która jest wykonywana w kościele św. Pawła. Pierwszą była „Moja modlitwa”, która swoją premierę miała we wrześniu 2013 r. Koncert odbył się pod batutą samego kompozytora.

Paweł Goliński pochodzi z Bochni z parafii św. Pawła. Mieszka w Krakowie, gdzie pracuje jako programista oraz studiuje kompozycję i aranżację na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Foto: Łukasz Chojecki UM