Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-17 09:25:41 przez system

Koncert i film w 76. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

W niedzielę 20 września w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia odbędzie się koncert chóru „Złota Jesień” oraz projekcja filmu „Niepokonani” Petera Weira ze znakomita rolą Collina Farrella. Wydarzenia te Miejski Dom Kultury przygotował w związku z 76. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę.

Prowadzony przez Marię Korody-Chrzan chór „Złota Jesień” wykona znane i mniej znane pieśni patriotyczne. Publiczność otrzyma śpiewniki, koncert bowiem będzie miał charakter „Wspólnego bochnian śpiewania”.

„Niepokonani” to zrealizowana w amerykańsko-polskiej koprodukcji epicka opowieść o przetrwaniu, solidarności i potędze ludzkiej woli. Polskim koproducentem filmu jest Monolith Films. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Konsultacja historyczna: Anne Applebaum (Nagroda Pulitzera 2004 za książkę „Gułag”).

„Widzicie strażnice, karabiny maszynowe, drut kolczasty i psy, ale to nie my jesteśmy waszymi strażnikami. To Syberia jest waszym więzieniem. 10 milionów kilometrów kwadratowych, gdzie przyroda jest waszym strażnikiem, a jest ona bezlitosna.” /cytat z filmu/

Treść filmu: Zima 1940 roku. Młody polski oficer, Janusz (Jim Sturgess) zostaje aresztowany przez okupujące pół Polski władze sowieckie i skazany na 20 lat obozu pracy za szpiegostwo. Wraz z dwustoma innymi nieszczęśnikami zostaje przetransportowany do gułagu na Syberii. W przystosowaniu się do surowych obozowych warunków w lodowatym klimacie pomaga Januszowi rosyjski aktor Chabarow (Mark Strong), który nieopatrznie zagrał niewłaściwą rolę i został skazany za „gloryfikację arystokracji”. Chabarow zaraża Janusza pomysłem ucieczki. Jednak rezygnuje z udziału w akcji, paraliżuje go strach. Niezrażony tym Janusz organizuje ucieczkę, w której biorą udział Pan Smith, Tomasz, Kazik, Voss, Zoran i zdesperowany Walka (niemile widziany przez „politycznych”, ale wnoszący do akcji jeden niezaprzeczalny atut: nóż). Więźniowie wymykają się nocą w czasie zamieci, która ma szybko zatrzeć ślady i opóźnić pościg. Mordercza trasa wiedzie z syberyjskiego obozu przez Mongolię, pustynię Gobi, Himalaje aż do Indii...

Film inspirowany jest książką Sławomira Rawicza „Długi marsz” będącą połączeniem historii więziennej z epicką opowieścią o przetrwaniu. Książka w latach 50-tych była bestsellerem poza granicami Polski i zarazem jedną z pierwszych pozycji opisujących cierpienia milionów ofiar stalinowskiego reżimu.

20 września, 2015 r., godz. 19.00
Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia
Organizatorzy: Miejski Dom Kultury/Kino Regis/DKF Maciste
Wstęp wolny.