Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-11-13 19:16:58 przez eb

Koncert „Znasz-li ten kraj” w Bibliotece

W niedzielne popołudnie Polska Fundacja Kultury i Rozwoju oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na koncert pieśni i arii Stanisława Moniuszki „Znasz-li ten kraj”, 17 listopada 2019 r., godz. 15.00, sala klubu Biblioteki, ul. A. Mickiewicza 5.

W roku 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Polska Fundacja Kultury i Rozwoju realizuje cykl koncertów propagujących muzyczną twórczość ojca polskiej opery narodowej. Ten jubileusz to znakomita okazja do przypomnienia jego wkładu w polską kulturę i tożsamość narodową.

Podczas koncertu usłyszymy wybrane pieśni i arie Stanisława Moniuszki oraz fragmenty listów i wspomnień kompozytora. W programie znajdą się najpiękniejsze i najbardziej lubiane pieśni ze „Śpiewników domowych”, a także najpopularniejsze arie z oper. To prawdziwa uczta dla melomanów. Będziemy mogli usłyszeć m. in.: „Znasz-li ten kraj”, „Dziad i baba”, „Pieśń wieczorną”, „Złotą rybkę”, „Arię Stanisława” i „Pieśń Skołuby”.

Dodatkowym walorem tegoż koncertu będzie słowo wiążące, które wprowadzi słuchaczy w nastrój i wymowę prezentowanych utworów. Wplecione fragmenty listów i wspomnień Stanisława Moniuszki, i innych zaprzyjaźnionych z nim twórców, a także anegdoty z życia kompozytora, ożywią koncert budując niepowtarzalną dramaturgię i atmosferę spotkania. Niezwykłą ciekawostką będą także fragmenty nieznanych wierszy i fraszek autorstwa samego kompozytora.

Wykonawcami koncertu będą: Wiktoria Oleksińska – sporan, Rafał Kuźma – baryton, Filip Kot – fortepian, Dawid Mik – słowo wiążące oraz Monika Wenta – recytacje.

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Znasz-li ten kraj. Moniuszko na 200 lecie urodzin” sfinansowanego przez Fundację PZU.