Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-11-17 20:09:19 przez system

Mała Czarna Bistro z kryminalną nutką

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim wokół „Tajemnicy Domu Helclów”<br /><br />

Coraz krótsze dni, długie, chłodne wieczory, jesienna plucha i melancholia inspirują do zaczytania się literaturą dobrą i interesującą. Do takiej niewątpliwie zaliczymy niedawno wydaną publikację Maryli Szymiczkowej – tajemniczej, debiutującej autorki, za plecami której stoi świetny… męski duet.

Dwaj literaci - poeta, pisarz i tłumacz Jacek Dehnel i tłumacz, historyk i amerykanista Piotr Tarczyński, stworzyli powieść, która uprzyjemni niejeden jesienny wieczór. O Krakowie z końca 1893 roku, tajemniczych wydarzeniach, które miały miejsce w Domu Helclów, wieczorze inaugurującym działalność teatru Słowackiego i towarzyszących wydarzeniu korkach na ulicach miasta, intrygach, krakowskiej socjecie, plotkach, zakupach sobotnich na Kleparzu i wielu innych krakowskich sytuacjach i wątkach bocheńskich opowiedzą sprawcy całego zamieszania – Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.

Literacka zagadka roku
Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje.
Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo…

Kryminał Szymiczkowej to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Dziś co niedzielę, po sumie w Mariackim, można ją spotkać na kawie u Noworola, a do niedawna wieczorami w Nowej Prowincji.

Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:
Jacek Dehnel (ur. 1980) pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.
Piotr Tarczyński (ur. 1983) tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.

Mała Czarna Bistro, 20 listopada (piątek) godz. 17:00