Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-02 00:29:42 przez system

"Mechanik" czci pamięć o Wyklętych

1 marca w Zespole Szkół nr 1 w Bochni odbyła się uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych w związku z przypadającym na ten dzień Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rozpoczęła się od koncertu zespołu, tworzonego przez uczniów tej szkoły: Martynę Wanicką, Annę Mąłecką, Emilię Błasińską, Klaudię Chojnacką, Annę Piechnik, Michała Piechnika, Filipa Więcka, Patryka Nowaka, Piotra Grabarza i Jacka Stoleckiego. Wykonali oni piosenki w płyty „Panny Wyklęte”.

Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom międzyszkolnego konkursu graficznego na plakat, nawiązujący tematycznie do Dnia żołnierzy Wyklętych. Nagrody wręczali wicestarosta bocheński Józef Mroczek i dyrektor szkoły Jan Balicki.

Pierwsze miejsca ex aequo zajęły Paulina Mączka i Patrycja Tabak, drugie miejsca (także ex aequo) Wiktor Kraj i Patryk Zajma, a dwa równorzędne trzecie: Małgorzata Krzywda i Damian Czernecki.

Kolejnym punktem programu był wykład dr Cecylii Kuty z krakowskiego IPN, poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych w powojennej literaturze polskiej, a uroczystość zakończyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez uczniów szkoły, dotycząca sylwetek najwybitniejszych dowódców powojennej partyzantki antykomunistycznej.

Uroczystość przygotowała nauczycielka tej szkoły, Agnieszka Morawiec.