Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-08-31 10:54:11 przez Czas2012

Moralność Pani Dulskiej podczas Narodowego Czytania

W pierwszą sobotę września będzie miała miejsce kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Na główną lekturę w tym roku wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Bocheńska odsłona wydarzenia odbędzie się 4 września 2020 r. o godz. 16.30 w Tężni na Plantach Salinarnych.

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to najpopularniejsze dzieło tej autorki, powstałe na początku ubiegłego wieku, ale do dziś nie tracące popularności – piszą organizatorzy. Po tę niezwykłą tragifarsę chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, związani z teatrem i filmem, jak i teatry amatorskie. Na podstawie dramatu powstał w 1930 r. film, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy. Dzieło to cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie odbywa się po raz dziesiąty i objęła ją patronatem honorowym Para Prezydencka. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do współtworzenia akcji, napisał: „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz czytanej książki będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty „Moralności…” usłyszymy w interpretacji osób znanych, mieszkańców naszego miasta, młodych artystów – uczestników warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz Teatru Artystokrackiego, działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać spotkanie odbędzie się w sali klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, ul. A. Mickiewicza 5.