Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-20 22:26:03 przez system

Muzeum: wykład o Janie Długoszu

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza 23 kwietnia o godzinie 17.30 na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Wykład o Janie Długoszu w 600-lecie urodzin wygłosi prof. dr hab. Mieczyslaw Rokosz.

Jan Długosz (ur. 1 grudnia 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie) – kronikarz, polski historyk, twórca nie mającego sobie równych w ówczesnej Europie dzieła Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae – Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego, duchowny, geograf, dyplomata, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka. W swoich dziełach jakże często wymieniał Bochnię i okoliczne miejscowości (Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis), jemu także zawdzięczamy żywot św. Kingi podkreślający jej działania w odkryciu soli kamiennej w Bochni.

"Mnie [...] zwabiła do tak olbrzymiego dzieła i tak olbrzymiej pracy [...] wielkość spraw, które spoczywają w ciemnej pomroce; nie nadzieja korzyści, ale obowiązek uczciwości i ta, która wszystkie wszystkich miłości zwykła przewyższać - miłość ojczyzny, abym ją wszelką ozdobą, na jaką mnie stać do zbytku obdarzył i obficie obsypał, oraz miłość bliźniego, który ma zbudować się moją pracą"

Z Listu dedykacyjnego Jana Długosza do Kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, któremu Dziejopis swe ,,Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" -przypisał.