Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-16 13:25:19 przez system

Muzeum: wykład o niemieckich umocnieniach

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek 22 października 2015 roku o godzinie 17.30 na autorską prezentację książki poświęconej wciąż mało znanym wydarzeniom końcowych lat II wojny światowej na terenie Bochni i regionu bocheńskiego.

Linia Stellung a2 była jedną z kilku linii umocnień wybudowanych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Budowę rozpoczęto w lecie 1944 r. i kontynuowano do stycznia 1945 r. Biegła od Karpat poprzez Nowy Sącz, Bochnię, Proszowice, Słomniki, Miechów, Szczekociny, Koniecpol, Przedbórz, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i dalej w kierunku północnym.

Autorzy przedstawili fortyfikacje, jakie Niemcy zbudowali w ramach tej linii na terenie Bochni. Tu bowiem krzyżowały się trakty komunikacyjne drogowe i kolejowe a przeprawy na Rabie miały strategiczne znaczenie. Bochnia w niemieckich planach miała być miastem-twierdzą, zaś umocnienia miały za zadanie ułatwić odparcie ataków wroga z kilku kierunków.
Autorzy podjęli też próbę pokazania tego, co wydarzyło się w trakcie budowy umocnień i w czasie przejścia frontu przez te tereny. Ukazali ponadto skutki działań wojennych i pozostawionego na placu boju uzbrojenia.

Obraz odtworzono na podstawie wielomiesięcznych badań terenowych, w oparciu o relacje osób zamieszkujących tereny w obrębie linii a2 w czasie wojny. Wykorzystano także dokumenty archiwalne, pamiętniki oraz czasopisma ukazujące się w latach okupacji. Osobny rozdział poświęcono miejscom pochówku żołnierzy niemieckich i żołnierzy Armii Czerwonej.
Cennym uzupełnieniem tekstu są liczne ilustracje w książce jak i na dołączonej płycie CD: fotografie, mapy, szkice sytuacyjne itp. Więcej o książce i jej zawartości dowiemy się zapewne podczas wspomnianego wcześniej spotkania.