Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-02-08 19:58:27 przez system

Muzyka średniowieczna w ICE Kraków Congress Centre

2 marca 2019 roku w ICE Kraków Congress Centre odbędzie się koncert symfonicznego “Carmina Burana”. Jest to projekt polsko – austriacki, od patronatem Konsulatu Austrii ww Wrocławiu.

"Carmina Burana” - muzyka i obraz to jedyne w swoim rodzaju widowisko multimedialne łączące ponadczasowe dzieło muzyczne z poetyckimi obrazami filmowymi!

Na scenie wystąpi Jugendsymphonieorchester Tulln (Austria), Chór Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ARS CANTANDI oraz znakomici soliści: Anna Ciereszko (sopran), Jacek Jaskuła(baryton) i Tomasz Tracz (tenor) pod dyrekcją Hansa-Petera Mansera.

MUZYKA: „Carmina burana” to zbiór średniowiecznych utworów poetyckich i pieśni o bardzo różnym charakterze. Od moralitetów, poprzez frywolne piosenki miłosne, aż po utwory taneczne i biesiadne. z przejmującym zawołaniem do losu i szczęścia „O Fortuna”. Fortuna Imperatrix Mundi (Fortuna władczyni świata).

Część I Primo vere (o wiośnie) to pochwała wiosny ,budzącego się życia i uczuć : "Kochajcie, cni mężowie, kochajcie miłe panie, bo nic szlachetniejszego nad szczere miłowanie!".

Część II In taberna (w gospodzie) to pochwała biesiadowania i wspólnej zabawy "mierzi mnie cnota, chcę grzeszyć ciałem (...) w rozkoszy stracić ostatnie tchnienie".

Część III Cour d'Amours (dwór miłości) to pochwała miłości we wszystkich jej przejawach .... Na koniec powraca temat Fortuny co przypomina, że życie zależy od kaprysów losu. Po ukończeniu dzieła i wspaniałej premierze sam kompozytor tak pisał do swojego wydawcy: „Moje »dzieła wszystkie« to od dziś Carmina burana”!

OBRAZ: Przygotowane z wielką pasją obrazy filmowe ukażą nie tylko kruchość i zmienność fortuny. Na ekranie pojawią się różne oblicza miłości, zabawy i bezustannej walki dobra ze złem o człowieczą duszę. Przepiękne wnętrza dolnośląskiego Pałacu w Gorzanowie oraz Klasztoru w Lubiążu pozwolą wszystkim zagłębić się w magiczne wieki średnie!

Bilety: Eventim.pl, KupBilecik.pl, Salony Empik, InfoKraków, Filmotechnika