Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-01-31 19:32:24 przez system

Namaluj plakat dla Bochni

Z okazji XVII Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza Burmistrz Miasta Bochnia oraz Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosili konkurs plastyczny, adresowany do dzieci i mlodzieży gimnazjalnej na plakat, widokówkę, wizytówkę – reklamującą Bochnię.

Praca musi zawierać słowo „BOCHNIA” i dowolne elementy graficzne nawiązujące do bocheńskiej architektury, historii, tradycji, kultury, przyrody.

Słownik terminologiczny sztuk pięknych definiuje plakat jako artystyczny gatunek grafiki użytkowej, spełniający funkcje informacji, reklamy, propagandy i agitacji politycznej.

Na dobry plakat artystyczny składa się wiele elementów. Jego głównym zadaniem jest reklama, zaintrygowanie przechodnia i przekazanie wiadomości. Plakat musi więc na siebie zwrócić uwagę swoją innością. Aby osiągnąć czytelny przekaz warto wyeliminować zbędne szczegóły, ozdoby, tak, aby przechodzień szybko ogarnął całość.

Język plakatów to język haseł, który skłania do uproszczeń. Projektant interpretuje zadany temat i przedstawia go w postaci znaku, który ma za zadanie pobudzenie wrażliwości odbiorców do odkrywania przesłania. Plakaty malarskie zachwycają poetyką, plakaty typograficzne zadziwiają możliwością wykorzystania wyłącznie liter o różnych rozmiarach i ułożeniu na pracy, plakaty graficzne precyzją wykonania.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.mdk.bochnia.pl