Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-08-14 12:02:14 przez system

Narodowe Czytanie w Bochni

Już po raz trzeci Bochnia weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie ogłoszonej przez Prezydenta RP. W tym roku odbędzie się ono w sobotę 5 września 2015 r. od godziny 17.00 na Plantach Salinarnych.

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców na wielkie święto literatury - wspólne czytanie „Lalki” - wybitnej powieści Bolesława Prusa.

Akcję Narodowego Czytania zainicjował przed czterema laty Prezydent RP Bronisław Komorowski, by popularyzować ważne dla polskiej kultury dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk znaczących w polskiej kulturze oraz na odkrywanie zawartych w nich mądrości. Narodowe Czytanie rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W zeszłym roku wzięło w nim udział niemal 2 000 miejscowości.

W roku 2015 prezydent wskazał społeczno-obyczajową powieść Bolesława Prusa „Lalka”.

Wszystkich chętnych do udziału w akcji i przeczytania fragmentu powieści prosimy o zgłaszanie się do 25 sierpnia w bocheńskiej Bibliotece ul. Mickiewicza 5 – Dziale Zbiorów Audiowizualnych lub Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.