Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-11-08 12:29:08 przez system

Niemcy wzorują się na bocheńskim festiwalu

W ostatni weekend października odbył się w Saarlouis I Festiwal EinKlang. Nie byłoby w tym nic szczególnie ciekawego dla bocheńskiego czytelnika, gdyby nie to, że inspiracją i wzorem dla twórców tego festiwalu była nasza, bocheńska Integracja Malowana Dźwiękiem, organizowana już od wielu lat przez SOSW w Bochni.

Niemcy zaprosili na swój festiwalowy debiut gości z Polski: duet Kuba Nowakowski z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Kamil Malinowski z Zespołu Szkół nr 1 w Bochni oraz zespół złożony z uczniów popularnej „Szóstki” i ZS nr 3. jako uczestników konkursowych zmagań, a także Jerzego Turka, wicedyrektora SOSW. Nic w tym dziwnego - Jerzy Turek jako pomysłodawca i wieloletni spiritus mowens Integracji stał się chyba jedynym na świecie specjalistą od takiej integracyjnej imprezy! Niemieccy gospodarze poprosili go aby wszedł w skład jury.

  • Cieszymy się, że w tym wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele naszego partnerskiego powiatu z Polski, bo pomysł tego festiwalu pochodzi właśnie z Bochni – powiedział podczas uroczystego rozpoczęcia starosta powiatu Saarlouis Patrik Lauer.

Nasz duet wygrał festiwal „w cuglach”, otrzymując za piosenkę „Parostatek” po 10 punktów od każdego z jurorów. Ale wygrana Polaków stała się dla organizatorów pewnym problemem, ponieważ I nagrodą miał być wyjazd na Festiwal do Bochni... W końcu postanowiono przyznać 2 pierwsze miejsca: niemieckie zwycieżczynie - Jill Hein i Ernesa Halitaj - przyjadą do Polski, a Kuba i Kamil wezmą udział w dorocznym Święcie Powiatu w Saarluis.

W kategorii zespoły I miejsce przypadło niemieckiemu chórowi, w którym śpiewają osoby z głębszą niepełnosprawnością. Utworem pt. "Wolność” podbili serca publiczności oraz jurorów - W tym przypadku nie było wątpliwości. Właściwie to publiczność, owacjami na stojąco, wybrała laureata tej kategorii – podsumował Jerzy Turek.