Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-11-04 10:15:34 przez system

Niepodległościowe Czwartkowe Spotkanie Muzealne

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek 12 listopada o godzinie 17.30 na Muzealny Wieczór Pamięci, którego program wypełni prezentacja multimedialna Jana Flaszy pt.
Skąd przychodzi niepodległość? W kręgu ludzi, faktów i symboli, ozdobiona występem uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Muzykę polską grać będą na fortepianie: Maja Biernat, Anna Dyduła, Jakub Staśto.

Galeria „Strych Muzealny”, Rynek 20

Niepodległość należy do tych słów w naszym języku, które mimo pozornej jednoznaczności, niosą w sobie bogactwo znaczeń i niuansów w interpretacji. Niepodległość jako cel, stan pożądany, jest wynikiem wielu zdarzeń, bogactwa i zróżnicowania postaw ludzkich, motywów w działaniu rzeczywistych i symbolicznych, nie tylko w odniesieniu do narodu i państwa, lecz także najbliższego otoczenia. Pytanie o niepodległość i jej źródła staje przed nami szczególnie wyraziście w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
Czcimy wtedy wysiłek wielu pokoleń Polaków, które zaowocowały odrodzeniem się państwa polskiego po latach braku niepodległości, utraconej w wyniku rozbiorów. Piękne przykłady służby Ojczyźnie na różnych polach ludzkich działań, których wyśnionym, upragnionym celem była właśnie Niepodległa, odnajdziemy bez trudu i w naszym najbliższym otoczeniu.