Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-03-20 15:07:44 przez system

Niewidomi zapraszają na warsztaty arteterapii

Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Bochni zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w warsztatach arteterapii - cyklu twórczych spotkań w świecie wyobraźni, kolorów, na bieżąco realizowanych oryginalnych pomysłów i nowych artystycznych form, techniki wizji.

Warsztaty arteterapii to rozwijana już od kilku lat cenna inicjatywa Koła, służąca integracji społecznej oraz wspomagająca rozwój kultury i sztuki w mieście i regionie. Sama idea była owocem wzajemnej współpracy łączącej Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych oraz Powiatową i Miejska Biblioteką Publiczną w Bochni. Ich celem było i jest przeciwdziałanie izolacji społecznej osób niewidomych i słabowidzących, szczególnie zaś osób, które mają ochotę spróbować swoich sił w poszukiwaniu nowych ekspresji twórczej, rozwinięcia umiejętności manualnych i warsztatowych oraz nie boja się spotkać z własną wyobraźnią, a przede wszystkim chcą i powinni tworzyć wspólnotę z innymi ludźmi.

Wraz z tą inicjatywą stworzono nową szansę dla pogłębionej integracji i współpracy w ramach środowiska osób dotkniętych dysfunkcją wzroku, ich rodzin, opiekunów i przyjaciół. Warsztaty wzbogacają przeżycia i doświadczenie uczestników, pomagają zdefiniować i ukierunkować indywidualne. Działania każdego z nich i stanowią doskonałą okazje, by cieszyć się radością wspólnego tworzenia, czy zwyczajnego bycia razem – podaje PZN.

Obecnie realizowany cykl warsztatów ma na celu poszerzenie i rozwiniecie idei i oferty warsztatów dla słabo widzących w ramach nowoczesnego podejścia do arteterapii i idei integracji społecznej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w siedzibie Koła PZN w Bochni na ul. Regis 2.

Zajęcia odbywają się od lutego i potrwają do listopada 2017 r. Wśród zaplanowanych technik plastycznych, które będą podstawą twórczych działań, znajdą się florystyka, obrazy malowane igłą, decoupage oraz malowanie na szkle.

Prace wykonane przez uczestników warsztatów będą prezentowane na wystawach w bocheńskiej książnicy oraz podczas uroczystości Dnia Białej Laski. Niektóre z nich zostaną wręczone dzieciom znajdującym się pod opieką Związku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka i w dniu św. Mikołaja oraz osobom zasłużonym dla wspierania idei integracji społecznej osób niewidomych i słabo widzących podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomego.