Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-06-29 05:44:06 przez system

Niezwykłe koncerty w Lipnicy

W okresie od 20 czerwca do 5 września w drewnianych obiektach znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej odbędzie się cykl 12 koncertów pod wspólnym tytułem "Muzyka zaklęta w drewnie".

Jak co roku Lipnica Murowana znalazła się wśród miejsc, gdzie będziemy mogli usłyszeć muzykę mistrzów "zaklętą" w skarbach architektury drewnianej.
Koncerty organizowane są w ramach projektu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej", realizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną na zlecenie Województwa Małopolskiego.
W roku bieżącym Lipnica Murowana została wyróżniona w niezwykły sposób. A mianowicie 6 sierpnia (czwartek) o godz. 19.00 w kościółku Św. Leonarda w Lipnicy Dolnej odbędzie się koncert charytatywny na rzecz budowy Domu im. Świętego Szymona.
Najbardziej niezwykły będzie w tym fakt, że w kościele Św. Leonarda zagra światowej sławy skrzypek - Nigel Kennedy. Brytyjski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School of Music w Nowym Jorku na przełomie lat 80. i 90. wywołał zamieszanie szokującą interpretacją "Czterech pór roku" Vivaldiego.
Jednak to niejedyne tegoroczne wydarzenie muzyczne w trakcie letniego cyklu koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej. Już dwa dni później — 8 sierpnia odbędzie się koncert w trakcie, którego Malwina Lipiec (absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli oraz AM w Krakowie) oraz Agnieszka Kaczmarek (absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule fuer Musik we Freiburgu) zaprezentują utwory skomponowane na harfę przez takiej klasy muzyków jak M. Tournier, M. Grandjany, H. Renie, J. Escosa, M. Ravel, D. Watkins.
Koncert harfowy będzie organizowany w Lipnicy po raz pierwszy. Harfa należy do rodziny instrumentów strunowych szarpanych. Współczesna harfa koncertowa ma około 1,83 m wysokości, waży około 35 kg i posiada 46 strun.