Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-10-04 15:00:27 przez system

Nowe kino w powiecie

W grudniu 2015 roku dobiegła końca realizacja projektu "Be Brave - Młodzież w Kulturze", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Teatru Nowego z Krakowa z 20 uczniami Gimnazjum w Żegocinie. W ramach projektu uczniowie zgłosili pomysł reaktywowania kina w Żegocinie.

Zebrali około 800 podpisów mieszkańców, zachęcających samorząd do podjęcia w tym celu odpowiednich działań. Na złożoną przez uczniów petycję wójt Żegociny Jerzy Błoniarz odpowiedział pozytywnie, obiecując utworzenie małego kina.

Realizatorem przedsięwzięcia stało się Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie. Udało się pozyskać dofinansowanie i we wrześniu tego roku zakupione zostały elementy potrzebne do przygotowania pomieszczenia kinowego. Rozpoczęły się w sali dydaktycznej CKSiT, w której zlokalizowano "Kino za Rogiem", prace modernizacyjno-montażowe. Wszystkie prace mają zakończyć się do końca października. Jest więc szansa na to, aby w listopadzie odbyła się premierowa projekcja filmowa.

Nowe kino nie poraża gabarytami, jednorazowo będzie mogło pomieścić do 20 widzów. Zamiarem pomysłodawców "Kina za Rogiem" jest zbudowanie sieci małych kin, tanich w obsłudze i utrzymaniu, ale takich, które zachowują najważniejsze zalety współczesnych kin sieciowych, w szczególności cyfrową jakość obrazu i dźwięku. "Kina za Rogiem to przede wszystkim sale multimedialne, adaptowane do funkcji małego kina, tworzone w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach.

Takie kina już istnieją w 42 miejscowościach Polski. Najbliższe zlokalizowano w Niepołomicach i Oleśnie. Żegocińskie "Kino za Rogiem" będzie pierwszym na terenie powiatu bocheńskiego, jednym z nielicznych tu funkcjonujących.