Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-02-03 21:32:28 przez jj

Noworoczny Koncert Orkiestry Baczków

2 lutego 2020 Hala Widowiskowo sportowa ponownie gościła Orkiestrę Baczków. Podczas przepięknego Koncertu Noworocznego pojawiły się utwory według aranżacji kompozytora, Kapelmistrza i Dyrygenta Wojciecha Zwierniaka.

Mogliśmy usłyszeć przeboje Krzysztofa Krawczyka, Skaldów, Zbigniewa Wodeckiego, Queen, Stanisława Moniuszki, Johanna Straussa, Hansa Zimmera. Z Orkiestrą wystąpiła sekcja smyczkowa Sinfonia Carpathia.

Na scenie muzykom towarzyszyli soliści: Weronika Czyż, Monika Polak, Adam Jarzmik, Mateusz Wojkowski, Jakub Oczkowski oraz Tomasz Jarosz, który wystąpił również w roli prowadzącego koncert. Do jednego z utworów wystąpiła również bochenska grupa taneczna ze szkoły tańca Dance & Fitness House.

Charytatywnemu koncertowi towarzyszyła zbiórka funduszy na leczenie Marysi Miąsko, udało się zgromadzić 5615.95 zł i 10,20€.

Orkiestra Baczków w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 25 lecia istnienia. W 1994 roku, z inicjatywy księdza Tadeusza Górki, wikariusza parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach, rozpoczęła regularne próby grupa osób tworząc zalążek zespołu. Jak zapisano w Kronice Orkiestry, już w czerwcu 1995 roku, niecały rok po powstaniu, po raz pierwszy wzięła ona udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Grobli.

W styczniu 2000 roku Orkiestra została zarejestrowana przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Ponieważ zdecydowaną większość zespołu stanowiła młodzież od tego czasu przyjęła nazwę Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa. Bez wątpienia, przejście pod skrzydła Centrum Kultury stało się przyczynkiem do szybkiego rozwoju, którego pierwszym dowodem było zajęcie I miejsca w kategorii orkiestr młodzieżowych podczas XXIII Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”.

Skład zespołu:
Kierownik Orkiestry Rafał Weglarz
Dyrygent – Kapelmistrz Wojciech Zwierniak
Flety - Aleksandra Szal, Karolina Zając, Magdalena Godek, Katarzyna Data
Klarnety - Szymon Duda, Natalia Samolej, Dagmara Matusik, Ilona Rataj, Adrian Kasperczyk
Saksofon sopranowy - Paweł Burzyński
Saksofony altowe - Aleksandra Sieczka, Darian Szydłowski, Paweł Pląder, Agata Rataj
Saksofony tenorowe - Dawid Kukla, Gabriela Pikuła, Magdalena Bierowiec, Dawid Rysiewicz, Jakub Klupa
Saksofon barytonowy - Marcin Gawłowicz
Kornety i trąbki - Patryk Brydniak, Tomasz Rataj, Radosław Bukowiec, Jędrzej Czubek, Tomasz Wójcik
Puzony - Damian Jaszczyński, Oskar Owsiak, Norbert Czubek, Przemysław Bukowiec, Dominik Radoń
Eufonium - Rafał Węglarz
Tuby - Paweł Madej, Mateusz Radecki
Gitara basowa - Szymon Węglarz
Instrumenty perkusyjne - Kacper Godek, Jan Porębski, Krzysztof Sroka