Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-11-12 21:11:17 przez system

O Bronisławie Piłsudskim w Muzeum

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowy Wieczór Pamięci. Wykład wygłosi Prof. Mieczysław Rokosz: "Bronisław Piłsudski 1866-1918, brat Józefa, badacz ginących kultur Dalekiego Wschodu i Podhala".

Prelekcja odbędzie się 15 listopada 2018 roku, o godz. 17.30.

BRONISŁAW PIŁSUDSKI (1866 – 1918), brat Józefa, sybirak-katorżnik, skazany za przygotowywanie zamachu na cara Aleksandra III (nawiasem - wspólnie z Aleksandrem Ulianowem, starszym bratem Włodzimierza Lenina).
Badacz kultur ginących ludów Dalekiego Wschodu: Gilaków, Oroków, zwłaszcza Ajnów; ich przyjaciel i obrońca. Prekursor przyjaznych stosunków polsko-japońskich. Współpracownik Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i badacz pierwotnej kultury górali Podtatrza. Pionier nowoczesnych badań etnograficznych i muzealnik zasłużony dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. (...) ,,jedna z najpiękniejszych postaci jaka […] przeszła przez Zakopane i Podhale”. W czasie Wielkiej Wojny współpracownik Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu; ententofil, który inną drogą niż brat jego Józef - zmierzał do niepodległości Polski. Wielki humanista i przyjaciel ludzkości: 3 maja 1916 r. pisał do Jana Rozwadowskiego: ,,i pierwsi z Europejczyków i najniżsi z Azjatów lub Afrykanów, są bardzo podobnymi do siebie braćmi – przed wspólną dla wszystkich Najwyższa Istotą – Bogiem”. Piękny człowiek i wielki uczony, który ,,pracą ducha i ciężkim trudem życia zasłużył sobie sumiennie na pamięć wdzięczną Ojczyzny i myśl serdeczną rodaków” (Mieczysław Rokosz)

Na zdjęciu: Adomas Varnas 1879-1979, Portret Bronisława Piłsudskiego 1912