Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-15 08:39:54 przez system

O etosie kawalerii w Muzeum

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza 17 września o godzinie 17.30 na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Ryszard Rybka wygłosi wykład „Etos kawalerii w latach II Rzeczypospolitej”.

Dzieje jazdy stanowią jedną z najpiękniejszych kart naszej historii. W dziejach państwa polskiego jeźdźcy stanowili elitę armii, przesądzającą o wyniku dziesiątek bitew. Formacja ta stała się elementem polskiej tożsamości i mitologii narodowej. „Lach bez konia, jak ciało bez duszy” – mawiały już przed wiekami narody sąsiadujące z Polakami. Z jej losami nierozerwalnie związane było powodzenie państwa i społeczeństwa. Polska jazda stanowiła cudowną broń armii Rzeczpospolitej w okresie wojen w XV-XVII wieku, przesądzającą o losach większości starć. To kawalerzyści dali sygnał do wybuchu powstania kościuszkowskiego. Epopeja napoleońska nie zaistniałaby w polskiej świadomości bez szarży pod Somosierrą. Pierwszy patrol Legionów Polskich w sierpniu 1914 roku stanowił zaczątek odrodzonej jazdy polskiej XX wieku. Swój największy triumf kawaleria święciła w trakcie wojny bolszewickiej skutecznie niszcząc potężne armie konne przeciwnika. W trakcie II wojny światowej na kawalerzystach spoczął ciężar zadania niemożliwego do wykonania – obrona polskiej wolności. Likwidacja wszelkich tradycji polskiej jazdy po 1945 roku była celem szerszego planu zmiany polskiej świadomości narodowej.

Ponadto dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni po wykładzie odbędzie się koncert muzyki polskiej - kompozycji F. Chopina, W. Krotkiewskiego, R. Smorońskiego, H. Wieniawskiego w wykonaniu uczniów Szkoły. Wystąpią: Julia Stompór – skrzypce, Bartłomiej Widełka –akordeon, Julia Suchojad – skrzypce, Kacper Dębosz – fortepian.
Akompaniament fortepianowy mgr Kamil Serefko.

Ryszard Rybka jest wychowankiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedmiotem jego prac badawczych są Legiony Polskie w latach 1914-1918, dzieje wojska II Rzeczypospolitej oraz kampania wrześniowa. Autor książek: Rocznik Oficerski 1939, Najlepsza Broń. Plan mobilizacyjny „W” i jego rozwinięcie, Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939. Współautor licznych biogramów i obsad personalnych do publikacji wydawanych przez Centralne Archiwum Wojskowe w seriach wydawniczych: „Wojskowe Teki Archiwalne” i „Pamiętamy”. Jego artykuły zamieszono w „Roczniku Tarnogórskim”, „Marsie” i „Polityce”. Jest współautorem biogramów do kilkutomowej Księgi Cmentarza Wojennego w Bykowni, która ukaże się we wrześniu tego roku. Obecnie przygotowuje publikację o Legionistach z ziemi bocheńskiej oraz Almanach Policji Państwowej na rok 1939.