Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-09-22 08:38:44 przez system

O misjach z medycyną w tle

Muzeum im. S. Fischera zaprasza 25 września 2008 r. o godz. 17.30 na VIII Czwartkowe Spotkanie Muzealne z cyklu "Oblicza Medycyny". Gościem będzie dr hab. Anita Magowska, farmaceuta, pracownik naukowy Zakładu Historii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Pani dr hab. Anita Magowska jest członekiem rady Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptor Missio" i pracuje na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tematem spotkania będą polskie misje medyczne w krajach Trzeciego Świata - wyzwania i nadzieje.

Fundacja Pomocy Humanitarnej REDEMPTOR MISSIO powstała w 1992 roku w Poznaniu, w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród najuboższych ludności krajów misyjnych. Od 1997 roku jest zrzeszona w Medicus Mundi International - międzynarodowej organizacji zajmującej się współpracą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która z kolei jest w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia. Nazwa fundacji wzięta została z encykliki "Redcmptoris Missio" ("O stałej aktualności posłania misyjnego") papieża Jana Pawła II. Obejmuje dziś swoją działalnością kilkanaście misyjnych szpitali, przy¬chodni i punktów medycznych w Zambii, Tanzanii, Zairze, Rwandzie, Kenii, Kamerunie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Papui Nowej Gwinei oraz w Kazachstanie. Organizuje wyjazdy personelu medycznego, wysyłki lekarstw i środków opatrun¬kowych, pomaga w przygotowaniu do pracy w krajach tropikalnych. Zajmuje się również propagowaniem działalności humanitarnej i charytatywnej wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.