Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-11-10 15:02:12 przez system

"Pan Turner" w bocheńskim kinie

Dyskusyjny Klub Filmowy "Maciste" zaprasza 12 listopada na pokaz biograficznego filmu autorstwa Mike'a Leigh pt. "Pan Turner".

Mike Leigh to jeden z najważniejszych reżyserów kina psychologicznego, laureat Złotej Palmy w Cannes, BAFTY i nominacji do Oscara, twórca kultowych „Sekretów i kłamstw", „Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" i obsypanego nagrodami dramatu „Vera Drake".

„Pan Turner" przedstawia historię burzliwego życia jednego z największych malarzy przełomu XVIII i XIX wieku - Williama Turnera. Artysta uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców romantyzmu i prekursora impresjonizmu. Był niespokojnym duchem swoich czasów, artystą niepokornym, buńczucznym, wielkim myślicielem.

W tematykę filmu wprowadzi wszystkich przybyłych Waldemar Libera - historyk sztuki i jednocześnie aktywny artysta-malarz.


Był gigantem pośród artystów swego czasu, bezkompromisowym rewolucjonist*ą. Prywatnie - wrażliwym, ekscentrycznym człowiekiem. Może i był skoncentrowanym na sobie egoistą, ale pełnym pasji. *

Mike Leigh /reżyser/


Łatwo wyobrazić sobie film o J.M.W Turnerze w reżyserii kogokolwiek z choćby odrobiną talentu do klejenia kadrów i scen – poza stworzeniem ponad trzydziestu tysięcy (!) szkiców, obrazów i akwareli, ten klasyk brytyjskiego malarstwa romantycznego, prekursor impresjonizmu, zjeździł całą Europę, był stałym bywalcem burdeli, grał na nosie arystokracji, a żeby odmalować śnieżną burzę, przywiązał się do okrętowego masztu. Na szczęście dla nas i dla kina, Turner okazał się płótnem Mike’a Leigh – reżysera, który wie, jak uszlachetnić na ekranie szarą codzienność i obrać legendę z pazłotka mitu.

Filmowy Turner – jak większość bohaterów Brytyjczyka – drepcze po przetartych wcześniej szlakach. Właśnie wrócił z Holandii, gdzie potwierdził swoje mistrzostwo w akwarelowych pejzażach, w filmie zaś widzimy ostatnie ćwierćwiecze jego życia. Jego relacja z ojcem wchodzi powoli w decydującą fazę (niedługo patriarcha umrze i pozostawi go w niewysłowionym żalu), związki z kobietami – wdową Sarah Danby, zakochaną w nim gospodynią Hanną oraz kochanką Sophią Booth - zdążyły na przestrzeni lat obrosnąć w zaskakujące, emocjonalne konteksty. Widzimy artystę spełnionego, zaś Leigh dobrze wie, że dopiero z tej perspektywy można dostrzec wszelkie paradoksy – zarówno sztuki, jak i charakteru. Brytyjczyk doprowadził do mistrzostwa studium jednostki wplątanej w sieć społecznych norm i nakazów, ale i tak trudno uwierzyć, że to dopiero jego druga biografia - po wybitnym "Topsy-Turvy" sprzed blisko piętnastu lat.

Michał Walkiewicz /Filmweb.pl/

------------------

PAN TURNER (2014) - 12.11.2015, godz. 19.00

Gatunek: biograficzny / dramat

Reżyseria: Mike Leigh

Produkcja: Wlk. Brytania/Francja/Niemcy

Czas trwania: 144

Kino Regis, ul. Regis 1

Ceny biletów: 10 zł normalny 5 zł (klubowicze)

Zrealizowano przy wsparciu PISF.